Aranżacja kuchni w 3 kolorach

Domowa kuchnia musi łączyć w sobie funkcjonalność, ergonomię i estetykę. Jej samodzielne zaaranżowanie nie jest łatwe, ale zawsze możesz posiłkować się poradami profesjonalistów. Tworząc projekt, musisz zdecydować się między innymi na kolorystykę. Optymalnym wyborem będzie połączenie 3 kolorów. Dlaczego i jakich? Sprawdź!kuchania-3-kolory

Kolor a estetyka

Może się wydawać, że kolorystyka tego pomieszczenia nie jest tak ważna, jak w przypadku salonu czy sypialni, ale to błędne założenie.

Z pomocą barw możesz osiągnąć różne efekty:

  • domowego ciepła i przytulności,
  • optycznego powiększenia,
  • elegancji i nowoczesnego charakteru.

W dodatku możliwe jest uzyskanie wszystkich tych korzyści jednocześnie, wystarczy postawić na odpowiednie połączenie.

Dlaczego 3 kolory?

Pewnie znasz zasadę, że podczas projektowania jakiegokolwiek pomieszczenia nie powinno się stawiać na zbyt wiele kolorów. Wprowadza to chaos i powoduje, że otoczenie nie wygląda dobrze, a jego użytkowanie jest nieprzyjemne. Jednocześnie aranżacja wykonana na bazie jednej czy dwóch barw może dawać wrażenie chłodnej, nieprzytulnej i bezosobowej — w swojej kuchni na pewno chcesz tego uniknąć.

Projekt w jednym kolorze zresztą trudno jest wykonać, a kompozycja oparta na dwóch barwach już jakiś czas temu wyszła z mody. Biorąc to pod uwagę, można uznać, że 3 barwy są idealnym rozwiązaniem. Jest to też bezpieczne maksimum — po przekroczeniu tej granicy możesz ryzykować wrażeniem chaosu (choć oczywiście nie zawsze, np. jeśli masz szczególne wyczucie albo projekt kuchni robi dla Ciebie dobry projektant).

Kuchnia w 3 kolorach… ale jakich?

Jeśli wiesz już, że ta liczba będzie optymalna, musisz jeszcze zdecydować, jakie kolory chcesz wykorzystać. Uzależnij tę kwestię nie tylko od mody i preferencji, ale też warunków otoczenia. Projekt musi być wykonany w taki sposób, by pomieszczenie zyskało urok, było przyjemne w użytkowaniu, a więc na pewno przyda się optyczne powiększenie i rozjaśnienie. Idealnie sprawdzi się tu biel, zwłaszcza na ścianach, tym bardziej że daje wrażenie czystości i schludności — efekt ten w kuchni jest ważny. Nie musisz przy tym obawiać się, że białe ściany będą podatne na zabrudzenia. Nowoczesne farby są odporne na zmywanie, zresztą możesz też wybrać zmywalną tapetę.

Biała kuchnia wygląda pięknie, ale może sprawiać wrażenie zbyt sterylnej, dlatego doskonale będzie przełamać ten efekt, stawiając również na ciemniejszy, mocny kolor. Jeśli nie będzie go na tyle dużo, by zdominował przestrzeń, nie musisz obawiać się, że przytłoczy i uczyni optycznie ciaśniejszym nawet nieduże pomieszczenie. Sprawdzi się rozwiązanie w postaci mebli z granatowymi frontami. Będą wyglądać nowocześnie, ciekawie i schludnie.

Doskonałym dopełnieniem takiej kompozycji będzie złoto w postaci dodatków. Kolor ten ociepli pomieszczenie i doda przytulności, a jednocześnie wprowadzi nieco luksusu w stylu glamour.

Urządź kuchnię jak z magazynu!

Nie trzeba wiele, by cieszyć się doskonałym efektem aranżacyjnym w swojej kuchni, wystarczy wiedzieć, jak łączyć ze sobą kolory i ile ich zastosować. Jeśli powyższe wskazówki okażą się dla Ciebie niewystarczające, możesz zlecić projektowanie kuchni profesjonalistom z Olsztyna. Biuro SubdaDesign ma na koncie wiele realizacji – znajdziesz je na stronie. Zobacz!