Aranżacja małej toalety

Funkcjonalne urządzenie małego wnętrza to, wbrew pozorom, całkiem duże wyzwanie. Zagospodarowanie niewielkiej przestrzeni wymaga nieszablonowego myślenia i zastosowania sprytnych, przemyślanych rozwiązań. Jeśli jesteś właśnie na etapie aranżacji lub remontu i poszukujesz inspiracji – zapraszamy do lektury. Mamy nadzieję, że dzięki naszym sugestiom uda Ci się stworzyć toaletę, jakiej nie powstydziłby się zawodowy projektant wnętrz.


2020-08-20_15,29-466-projektant-wnetrz 1

Od czego zacząć?

Pierwszą czynnością, jaka powinieneś wykonać, jest zmierzenie pomieszczenia. Pamiętaj, że przy ograniczonym metrażu każdy centymetr może mieć znaczenie – również ten „w pionie”. Jeśli sufit znajduje się odpowiednio wysoko, będziesz mógł wykorzystać przestrzeń nad głową, a to stworzy Ci zupełnie nowe możliwości aranżacyjne.

Zastanów się też, czego dokładnie oczekujesz od Twojej toalety. Czy ma to być jedynie funkcjonalne wnętrze, w którym zmieści się muszla klozetowa oraz umywalka, czy może chcesz wstawić dodatkowe elementy, np. niewielką szafkę na ręczniki, elegancką dekorację lub roślinę? Weź również pod uwagę fakt, że na rynku istnieje wiele modeli wyposażenia łazienek stworzonych z myślą o niewielkich pomieszczeniach. Być może któryś z nich okaże się dobrym rozwiązaniem?

Dopiero kiedy przemyślisz wszystkie powyższe kwestie, będziesz mógł przystąpić do tworzenia właściwego projektu wnętrza. Pamiętaj jednak, że aby efekt Twoich starań był zadowalający, musisz nie tylko zmieścić w toalecie niezbędne sprzęty, ale też stworzyć wrażenie, że jest ona znacznie większa, niż w rzeczywistości.

Sztuka powiększania

Jak sprawić, by ciasne pomieszczenie wydawało się bardziej przestronne? Istnieje na to kilka sposobów. Pamiętaj, że nie musisz wykorzystywać wszystkich – być może w przypadku Twojej toalety wystarczy jeden z poniższych trików.

Magia kolorów

Profesjonalni projektanci wnętrz podkreślają, że jasne barwy optycznie powiększają pomieszczenie. Nie oznacza to jednak, że Twoja toaleta powinna być biała. Równie dobrze sprawdzą się pastele, rozświetlone szarości czy beże. Wybierając płytki lub farby, postaraj się, by były to produkty z połyskiem, ponieważ każda odbijająca światło powierzchnia sprawia, że wnętrze wygląda na bardziej przestronne.

Unikaj chaosu

Miej na uwadze fakt, że jednolita plama barwna zawsze wydaje się większa i bardziej elegancka, niż mozaika drobnych, różnobarwnych komponentów. Dlatego jeszcze na etapie projektowania wnętrza zadbaj o to, by nie było w nim żadnych elementów kontrastowych. Toaleta, armatura i wszelkie inne sprzęty powinny być utrzymane w jednolitej tonacji kolorystycznej, by nie wprowadzać dodatkowych akcentów generujących zbędny chaos.

Postaw na lustra

Optyczne powiększenie ciasnego pomieszczenia poprzez „oszukanie” wzroku to ulubiona sztuczka projektantów wnętrz. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, byś Ty również z niej skorzystał. Pamiętaj też, że nie musisz poprzestawać na pojedynczym lustrze. Jeśli wybierzesz dwa o różnych rozmiarach i powiesisz je naprzeciwko siebie, możesz osiągnąć bardzo ciekawy efekt.

Podsumowanie

Jak widzisz, zaaranżowanie niewielkiej toalety jest pewnym wyzwaniem i wymaga dokładnego przemyślenia projektu. Mamy jednak nadzieję, że dzięki naszym podpowiedziom będzie Ci łatwiej zmierzyć się z tym zadaniem i stworzyć miejsce, którego wygląd oraz styl będą dla Ciebie źródłem uzasadnionej dumy na wiele lat.