Dekoracje na święta wielkanocne

Wielkanoc już za kilkanaście dni. Czas więc pomyśleć, jak w tym roku udekorować dom! Czy warto robić ozdoby samodzielnie? Co ozdabiać – salon, werandę, a może sypialnię? Nasi projektanci wnętrz podpowiadają. Zobacz!


Dekoracje na święta

Wybierz przewodni motyw i kolorystykę

Na początek zdecyduj, jakie barwy w tym roku będą dominowały w świątecznych aranżacjach. Wybierz maksymalnie trzy kolory – to pozwoli uniknąć wrażenia chaosu. Mogą to być typowo wiosenne, radosne odcienie, czyli zielenie i żółcie. Gdy jednak preferujesz bardziej stonowane projekty, postaw na pastele: beże, brudny róż, brązy i szarości. Mocne akcenty wykorzystaj wówczas jako detale. Może żonkile w przezroczystym wazonie, kilka kolorowych pisanek w osłonce z wikliny albo… serwetki stołowe w kurczaczki?

Lubisz wielkanocne zajączki? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby to one stały się motywem przewodnim. Projektanci wnętrz radzą, aby starannie dobrać ozdoby. Rustykalne drewniane figurki niekoniecznie będą dobrze wyglądać w towarzystwie nowoczesnych, geometrycznych form zwierzęcych. Zdecyduj się zatem na jeden kierunek i w nim aranżuj całość dekoracji. Pamiętaj też o zestawieniach: gładkie-wzorzyste. Jeżeli zastawa stołowa jest w zajączki, to wybierz gładkie i stonowane tekstylia – np. lniane. Gdy natomiast obrus albo bieżnik jest pokryty wielkanocnym motywem – skontrastuj z nim jednolite talerze.

Ozdoby DIY? Projektant wnętrz radzi!

Od dłuższego czasu w modzie są dekoracje, wykonywane własnoręcznie. Można je zrobić z papieru, włóczki, tasiemek, kawałków materiału i gałązek. Zalet tworzenia takich ozdób jest wiele:

  • można spędzić czas z rodziną, ucząc dzieci nowych rzeczy,
  • wykorzystuje się dostępne pod ręką materiały, tym samym kultywując ideę less waste,
  • pobudza się swoją kreatywność i pomysłowość,
  • da się sporo oszczędzić, rezygnując z kupowania gotowych figurek, zawieszek i stroików.

Dobra wiadomość: nie trzeba samodzielnie głowić się nad ozdobami. Twórcy udostępniają w sieci filmiki oraz obrazkowe instrukcje, pokazujące krok po kroku wykonanie takich ozdób. Wystarczy podążać za tymi wskazówkami, by w kilka godzin uzyskać piękne, własnoręcznie zrobione zajączki, kurczaki, ptaszki i wieńce wielkanocne.

Dekoracje – nie tylko do salonu

Świąteczny klimat da się wykreować również w innych pomieszczeniach. W sypialni sprawdzi się niewielki stroik na stoliku nocnym albo na komodzie. Przyda się oczywiście kilka dekoracyjnych poszewek na poduszki. W kuchni z kolei warto korzystać z sezonowych pomocy: rękawicy kuchennej w kaczuszki i fartuszka z uśmiechniętym zającem. Na ścianie możesz powiesić tematyczną grafikę albo plakat.

Projektant wnętrz radzi, by pomyśleć także o przedpokoju. Ma to sens, gdy planujesz zaprosić bliskich na wspólne świętowanie. Zawieś na drzwiach wejściowych wieniec, ozdobiony niewielkimi, kolorowymi jajeczkami i baziami. Od progu wprawi on gości w świetny, wiosenny nastrój. Rozważ też ustawienie na werandzie czy tarasie dekoracji zewnętrznych – np. w wiklinowych koszyczkach lub gustownych doniczkach.

Baw się dekorowaniem!

Wybieranie lub samodzielne tworzenie dekoracji na Wielkanoc to świetna zabawa dla całej rodziny. Zacznijcie już teraz, aby spokojnie zdążyć wszystko przygotować. Projektanci wnętrz z Subda Design życzą miłego świętowania!