Dekorowanie domu na święta – poznaj sprawdzone ozdoby!

Lubisz czuć świąteczny klimat i szukasz inspiracji, jak udekorować dom? Przeczytaj ten artykuł i skorzystaj z naszych podpowiedzi, dzięki którym Twoje wnętrza będą wyglądać stylowo. Sprawdź, na co zwrócić uwagę i kiedy warto zaangażować projektanta.


Dekorowanie domu na święta

Naturalne ozdoby

Święta kojarzą się przede wszystkim z drzewami iglastymi, dlatego w domach pojawiają się nie tylko udekorowane choinki, lecz też:

  • stroiki,
  • wieńce,
  • przycięte gałązki.

Zachęcamy do tworzenia drzewek bożonarodzeniowych w odcieniach granatu i zieleni przełamanych brązem i kolorem miodowym. Można je zdobić dekoracjami z drewna, ale też orzechami, jabłkami i szyszkami. Taka choinka sprawia, że wnętrze staje się przytulne i przyjazne. Jeśli zależy Ci, by zyskała „drugie życie”, kup ukorzenione drzewko w donicy i na wiosnę posadź je w ogródku.

Można też zdecydować się na styl glamour – duże bombki, widoczne łańcuchy, błyszczące zdobienia. Jednak projektanci podkreślają, że od kilku sezonów najmodniejsze są choinki ekologiczne, jakby wyciągnięte prosto z lasu.

Stylowe dodatki

Magia świąt składa się z wielu elementów – wystrój jest jednym z nich. Dlatego warto zadbać o stylowe dodatki – na przykład wieniec do powieszenia na drzwiach wejściowych, który jest zaproszeniem do wejścia i wspólnego świętowania. Powinien korespondować z ozdobami, które są wewnątrz domu. Jeżeli ma Ci służyć przez kilka lat, możesz zdecydować się na taki wykonany z materiału – przed kolejnymi świętami wystarczy go odświeżyć.

W świątecznych wnętrzach nie może zabraknąć stroików pachnących lasem, wykonanych z naturalnych elementów. Wzrok przyciągają przede wszystkim te ozdobione czerwonymi owocami jarzębiny lub głogu. Ich centrum stanowią zazwyczaj świece, które stwarzają wyjątkowy, podniosły nastrój. Stroiki najczęściej są ozdobą świątecznego stołu, ale te nieco mniejsze mogą się pojawić na komodach, stolikach kawowych, a nawet nocnych.

Zawsze modna prostota

Od jakiegoś czasu w aranżacjach świątecznych odchodzi się od przepychu i jaskrawych kolorów. Za gustowne uznaje się natomiast stylizacje minimalistyczne, które wyróżniają się prostotą. Jeżeli jest Ci bliski ten trend:

  • wypełnij orzechami drewniane patery lub talerze i ustaw je w kuchni czy w salonie,
  • wykorzystaj pojedyncze gałązki drzew iglastych do zdobienia stołu, schodów lub innych elementów wyposażenia,
  • powieś pod sufitem jemiołę,
  • zachęć dzieci do samodzielnego tworzenia dekoracji.

Tego typu świąteczne akcenty są bardzo uniwersalne i pasują do wielu wnętrz.

Jak dekorować?

Przede wszystkim z umiarem. Niektórzy wychodzą z założenia, że święta są raz w roku i stawiają na wystrój eklektyczny, czyli niezbyt przemyślany, a tym samym – mało elegancki lub po prostu zbyt krzykliwy. Radzimy więc, by:

  • ograniczyć liczbę ozdób,
  • zdecydować się na takie w jednym stylu.

Staranny dobór dekoracji pozwoli Ci stworzyć aranżację, która zrobi wrażenie na Twoich bliskich i zaproszonych gościach.

Profesjonalny projekt

Tworzenie jednolitego wystroju o wysokich standardach nie jest zadaniem prostym, dlatego warto skorzystać z pomocy profesjonalisty. Projektant wnętrz podpowie Ci najlepsze rozwiązania, dzięki którym Twój dom będzie wyglądał jak ze świątecznej pocztówki! Już dziś zadzwoń i dopytaj o szczegóły https://subdadesign.pl/kontakt/ – z przyjemnością odpowiemy na Twoje pytania i rozwiejemy wątpliwości.