Jakie dodatki wybrać do przedpokoju?

Przedpokój to pierwsze pomieszczenie, jakie zobaczą Twoi goście. Nic zatem dziwnego, że pragniesz, by prezentował się on stylowo i elegancko. Wygląd to jednak nie wszystko: należy jeszcze tak zaprojektować jego wnętrze, by było ono jak najbardziej funkcjonalne i wygodne. Jeśli zastanawiasz się, jak to zrobić i jakie dodatki będą Ci niezbędne dla osiągnięcia tego celu — zapraszamy do lektury!


jakie-dodatki

Dobry projekt to podstawa

Przedpokój pełni w domu funkcje dwojakiego rodzaju:

  • po pierwsze, jest on pomieszczeniem, w którym Ty i Twoi domownicy przechowujecie odzież wierzchnią, obuwie, a także dodatki takie jak rękawiczki, torby, parasole itp.,
  • po drugie, jest to miejsce, w którym witasz gości oraz przyjmujesz np. kuriera czy listonosza.

Każda z tych ról wymaga nieco innego wyposażenia. Do przechowywania przedmiotów niezbędne Ci będą pojemne szafy, szafki na buty, półki w różnych rozmiarach oraz wieszaki. Jeśli Ty lub ktoś z Twoich gości będzie chciał wygodnie usiąść i założyć obuwie, przyda się również ławeczka lub krzesło. Z kolei załatwianie spraw związanych z przesyłkami wymagać będzie małej komódki lub kontuaru, na których będziesz mógł położyć dokumenty, listy czy odliczoną dla kuriera gotówkę.

Wszystko to sprawia, że zanim zabierzesz się za dobór odpowiednich dodatków, powinieneś wcielić się w projektanta wnętrz i dokładnie rozplanować umiejscowienie poszczególnych sprzętów. Jeśli przedpokój jest niewielkich rozmiarów lub wiele drzwi prowadzi z niego do innych pomieszczeń, zadanie z pewnością nie będzie łatwe. Mimo to pamiętaj, że tylko mając dobry projekt, będziesz w stanie stworzyć estetyczne i funkcjonalne pomieszczenie.

Nie tylko meble

Kiedy już rozplanujesz umiejscowienie najważniejszych elementów wyposażenia Twojego przedpokoju, będziesz mógł pomyśleć o pozostałych przedmiotach. Ich obecność nie jest obowiązkowa, ale znacznie poprawia ergonomię pomieszczenia. Do tej kategorii można zaliczyć:

  • lustro — pamiętaj, że jego rozmiar i umiejscowienie powinny zostać dobrane w taki sposób, by możliwe było zobaczenie całej postaci. Oznacza to, że powinieneś powiesić je na takiej ścianie, by dało się stanąć odpowiednio daleko od jego tafli. Jeśli przedpokój jest bardzo mały lub wyjątkowo nieustawny, zastanów się nad powieszeniem lustra na drzwiach.
  • pawlacz lub ukryty schowek — projektanci wnętrz często wykorzystują nawet najmniejszą dostępną przestrzeń, by stworzyć w niej miejsce do przechowywania przedmiotów, po które sięgasz jedynie sporadycznie. Wąska wnęka za drzwiami lub w kącie może stać się powierzchnią dla bardzo użytecznej szafki, w której schowasz rzadko używany sprzęt sportowy, dekoracje świąteczne itp.
  • wisząca szafka na klucze — nie potrzeba na nią wiele miejsca, a jej obecność znacznie ułatwia codzienne funkcjonowanie rodziny i pomaga uniknąć wielu zbędnych kłótni.

Podsumowanie

Jak widzisz, urządzenie przedpokoju wymaga pewnych przemyśleń i dokładnego planowania. Warto jednak poświęcić nieco czasu na ten cel. Jeśli włożysz w to trochę wysiłku, to nawet nie będąc profesjonalnym projektantem wnętrz, z pewnością stworzysz funkcjonalne i estetyczne pomieszczenie.