Drewno, płytki czy panele podłogowe – co wybrać?

Podłoga jest najbardziej eksploatowaną powierzchnią w całym domu. Dlatego tak ważne jest to, aby już na etapie projektowania wnętrz odpowiednio dobrać materiały, którymi zostanie pokryta. Na rynku jest ich szeroki przekrój – od naturalnego drewna, poprzez imitujące je panele, po płytki różnego rodzaju. Które z nich sprawdzą się najlepiej i czym się kierować podczas zakupu? Podpowiadamy! Sprawdź!


drewno-czy-plytki

Naturalne drewno: do jakiego wnętrza będzie odpowiednie?

Pomimo całej gamy rozmaitych materiałów, dostępnych w sprzedaży, wiele osób nie chce rezygnować z podłóg drewnianych. Nic dziwnego, bo tworzywo to ma sporo pożądanych, ważnych cech, decydujących o jego użyteczności. Drewno naturalne:

  • pasuje do niemal każdego stylu aranżacji,
  • kreuje w pomieszczeniu wrażenie przytulności,
  • zapewnia komfort chodzenia po jego powierzchni – nawet boso,
  • jest niezwykle estetyczne, a w dodatku dostępne w wielu odcieniach kolorystycznych,
  • może występować w wersji z usłojeniem lub bez.

Decydując się na podłogę drewnianą, trzeba pamiętać o jej odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji. W zależności od wybranego typu drewna, konieczne może być jego olejowanie albo lakierowanie raz na kilka lat. Warto też stosować specjalne środki czyszczące, przeznaczone do mycia naturalnych powierzchni. Wadą rodzimych gatunków drewna jest to, że nie sprawdzą się one w pomieszczeniach narażonych na specyficzne warunki: wilgoć i podwyższoną temperaturę. Niekiedy w projektowaniu wnętrz łazienek czy kuchni stosuje się gatunki egzotyczne – np. drewno tekowe albo doussie. Są to jednak droższe rozwiązania.

Panele i płytki – kiedy je wybierać?

Szukasz tańszych tworzyw i niekoniecznie zależy Ci na tym, aby podłoga była z prawdziwych desek? W takim przypadku możesz pokusić się o panele, będące imitacją drewna. Często są one dużo łatwiejsze w montażu. Wiele osób decyduje się nawet na samodzielne ich układanie. Zaletą paneli jest to, że nie trzeba ich konserwować tak jak podłóg drewnianych. Główny mankament to natomiast trwałość – parkiety z naturalnych desek są często trwalsze i solidniejsze, zwłaszcza przy odpowiednim dbaniu o nie.

Płytki, np. gres, to z kolei niezwykle solidny materiał budowlany. Nadają się one wszędzie tam, gdzie podłoże jest narażone na wilgoć i zabrudzenia – czyli do kuchni, przedpokoju i łazienki. Nawet w tej kategorii znaleźć można tworzywa, imitujące naturalne drewniane deski! Warto mieć to na uwadze w momencie projektowania wnętrz domowych. Wybrane płytki nadają się również do układania podłogi na zewnątrz, np. na balkonie czy tarasie. Ceramiczne i gresowe podłoża są także odporne na uszkodzenia takie jak zarysowania albo ścieranie. Łatwo utrzymać je w czystości.

Zwracaj uwagę na szczegóły!

Wybór tworzywa na podłogę powinien być podyktowany kilkoma czynnikami. Istotne jest to, jaką funkcję pełni dane pomieszczenie. Nie bez znaczenia są preferencje lokatorów i wybrany styl aranżacji. Ważny jest też rozmiar wnętrz i to, czy są one oddzielne, czy łączone. Uwzględnienie tych aspektów przy projektowaniu pozwoli stworzyć mieszkanie na miarę potrzeb. Podłoga będzie w nim harmonijnym tłem dla mebli i reszty wyposażenia. W razie problemów z wyborem zapraszamy do kontaktu.