Home office: jak urządzić miejsce do pracy?

Coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną. Aby jednak była ona efektywna, niezbędne jest właściwe zorganizowanie przestrzeni i zapewnienie sobie przyjaznego środowiska. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak w trzech krokach zaprojektować wnętrze pokoju, by wydzielić w nim komfortowy kąt sprzyjający skupieniu – zapraszamy do lektury. Jesteśmy przekonani, że dzięki naszym inspiracjom łatwo zorganizujesz domowe biuro i oddzielisz obowiązki zawodowe od życia rodzinnego.


home-office

Krok 1: wyodrębnij własną przestrzeń

Pragnąc urządzić miejsce do pracy zdalnej, najprościej byłoby przeznaczyć na ten cel osobne pomieszczenie, jednak większość z nas nie ma takiej możliwości. Dlatego dobrym sposobem jest takie zaaranżowanie przestrzeni, by wyraźnie wydzielić w pokoju miejsce przeznaczone wyłącznie na czynności zawodowe.

Jak to zrobić w praktyce? Najlepiej jest skorzystać ze sposobów, jakie stosuje projektant wnętrz. W tym celu możesz na przykład:

  1. Wstawić biurko do kąta w taki sposób, by siedzieć tyłem do pokoju. Dzięki temu krzątanie domowników nie będzie Cię rozpraszać, przez co łatwiej skupisz się na swoich zadaniach.
  2. Zaprojektować swoje małe biuro we wnęce okiennej. Odpowiednio szeroki parapet lub biurko postawione tuż przy nim z powodzeniem odseparują Cię od reszty pomieszczenia, a przy okazji zapewnią dopływ światła dziennego.
  3. Zasłonić się ścianką. Możesz zrobić niewielkie przemeblowanie i „schować się” za szafą lub po prostu dokupić lekki, ażurowy regał, który będzie stanowił fizyczną barierę pomiędzy strefą pracy zawodowej a resztą pokoju.

Krok 2: zadbaj o wyposażenie

Podobnie jak w prawdziwym biurze, w Twoim prywatnym home office nie powinno zabraknąć kilku użytecznych gadżetów. Dzięki nim możesz łatwo stworzyć przestrzeń do pracy nawet przy minimum wolnego miejsca. Do przedmiotów, które będą Ci potrzebne, należą:

  1. Duże słuchawki, dzięki którym odetniesz się od domowników, a zarazem dasz im jasny sygnał: teraz jestem w pracy, proszę mi nie przeszkadzać.
  2. Tablica korkowa oraz zestaw pinezek do przypinania ważnych informacji, terminów spotkań oraz dokumentów.
  3. Segregatory i organizery na biurko, które pomogą Ci okiełznać nadmiar papierów.

Krok 3: wygodne krzesło

Praca na przypadkowym taborecie sprawi, że szybko nabawisz się bólu kręgosłupa lub innych przykrych dolegliwości. Projektując domowe biuro, zadbaj więc o wygodę i właściwą podporę dla pleców. Najlepiej sprawdzi się fotel, który będzie posiadał:

  1. Regulację wysokości – dzięki temu łatwo dopasujesz go do biurka lub parapetu, przy którym będziesz pracować.
  2. Podłokietniki, które umożliwią Ci zachowanie odpowiedniej postawy ciała.
  3. Komfortowe, miękkie siedzisko. Nie zapominaj, że w Twoim domowym biurze będziesz spędzać kilka godzin każdego dnia – masz więc prawo, a nawet obowiązek zadbać o to, byś mógł pracować szybko i wydajnie.

Podsumowanie

Wydzielenie miejsca do pracy w domu wcale nie jest trudne, nawet jeśli nie jesteś profesjonalnym projektantem wnętrz. Pamiętaj, że jeśli odpowiednio zaaranżujesz swoją przestrzeń, będziesz mógł skupić się wyłącznie na obowiązkach zawodowych, a to oznacza, że zostanie Ci więcej czasu na życie prywatne. Mamy nadzieję, że powyższe porady pomogą Ci w tym zadaniu i sprawią, że praca zdalna stanie się prawdziwą przyjemnością.