Coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną. Aby jednak była ona efektywna, niezbędne jest właściwe zorganizowanie przestrzeni i zapewnienie sobie przyjaznego środowiska. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak w trzech krokach zaprojektować wnętrze pokoju, by wydzielić w nim komfortowy kąt sprzyjający skupieniu – zapraszamy do lektury. Jesteśmy przekonani, że dzięki naszym inspiracjom łatwo zorganizujesz domowe biuro i oddzielisz obowiązki zawodowe od życia rodzinnego.
Krok 1: wyodrębnij własną przestrzeń
Pragnąc urządzić miejsce do pracy zdalnej, najprościej byłoby przeznaczyć na ten cel osobne pomieszczenie, jednak większość z nas nie ma takiej możliwości. Dlatego dobrym sposobem jest takie zaaranżowanie przestrzeni, by wyraźnie wydzielić w pokoju miejsce przeznaczone wyłącznie na czynności zawodowe.
Jak to zrobić w praktyce? Najlepiej jest skorzystać ze sposobów, jakie stosuje projektant wnętrz. W tym celu możesz na przykład:
- Wstawić biurko do kąta w taki sposób, by siedzieć tyłem do pokoju. Dzięki temu krzątanie domowników nie będzie Cię rozpraszać, przez co łatwiej skupisz się na swoich zadaniach.
- Zaprojektować swoje małe biuro we wnęce okiennej. Odpowiednio szeroki parapet lub biurko postawione tuż przy nim z powodzeniem odseparują Cię od reszty pomieszczenia, a przy okazji zapewnią dopływ światła dziennego.
- Zasłonić się ścianką. Możesz zrobić niewielkie przemeblowanie i „schować się” za szafą lub po prostu dokupić lekki, ażurowy regał, który będzie stanowił fizyczną barierę pomiędzy strefą pracy zawodowej a resztą pokoju.
Krok 2: zadbaj o wyposażenie
Podobnie jak w prawdziwym biurze, w Twoim prywatnym home office nie powinno zabraknąć kilku użytecznych gadżetów. Dzięki nim możesz łatwo stworzyć przestrzeń do pracy nawet przy minimum wolnego miejsca. Do przedmiotów, które będą Ci potrzebne, należą:
- Duże słuchawki, dzięki którym odetniesz się od domowników, a zarazem dasz im jasny sygnał: teraz jestem w pracy, proszę mi nie przeszkadzać.
- Tablica korkowa oraz zestaw pinezek do przypinania ważnych informacji, terminów spotkań oraz dokumentów.
- Segregatory i organizery na biurko, które pomogą Ci okiełznać nadmiar papierów.
Krok 3: wygodne krzesło
Praca na przypadkowym taborecie sprawi, że szybko nabawisz się bólu kręgosłupa lub innych przykrych dolegliwości. Projektując domowe biuro, zadbaj więc o wygodę i właściwą podporę dla pleców. Najlepiej sprawdzi się fotel, który będzie posiadał:
- Regulację wysokości – dzięki temu łatwo dopasujesz go do biurka lub parapetu, przy którym będziesz pracować.
- Podłokietniki, które umożliwią Ci zachowanie odpowiedniej postawy ciała.
- Komfortowe, miękkie siedzisko. Nie zapominaj, że w Twoim domowym biurze będziesz spędzać kilka godzin każdego dnia – masz więc prawo, a nawet obowiązek zadbać o to, byś mógł pracować szybko i wydajnie.
Podsumowanie
Wydzielenie miejsca do pracy w domu wcale nie jest trudne, nawet jeśli nie jesteś profesjonalnym projektantem wnętrz. Pamiętaj, że jeśli odpowiednio zaaranżujesz swoją przestrzeń, będziesz mógł skupić się wyłącznie na obowiązkach zawodowych, a to oznacza, że zostanie Ci więcej czasu na życie prywatne. Mamy nadzieję, że powyższe porady pomogą Ci w tym zadaniu i sprawią, że praca zdalna stanie się prawdziwą przyjemnością.