Jak „ocieplić” wnętrza zimą?

Zima jest tą porą roku, kiedy szukamy ciepła na wiele różnych sposobów. Jednym z lepszych jest jego wprowadzenie do wnętrz. Jak zatem powinna zostać zaprojektowana aranżacja salonu, sypialni lub innego pomieszczenia, aby czuć się w nich przytulnie, pomimo zimowej aury? Zapoznajmy się z kilkoma poradami architektów.


Sposobny na ocieplanie wnętrz Lublin - projektowanie

Projektowanie „ciepłych” wnętrz – materiały

Może być oparte na wykorzystaniu materiałów wykończeniowych. Co może polecić nam architekt w tym przypadku? Postawmy na drewno oraz kamień i cegłę – oczywiście w ciepłej i żywej kolorystyce. Drewno oczywiście niech znajdzie się na podłodze, a kamień i cegła na ścianach.

Słoneczne projekty wnętrz zimową porą – oświetlenie

Nasz projekt nie musi przewidywać generalnego remontu, aby móc ocieplić wnętrza. Możemy skorzystać z prostszych i szybszych środków. Dzięki zastosowaniu dodatkowych lamp wprowadzimy więcej światła do aranżacji wnętrza. Na okres zimy warto postawić w pomieszczeniu, w którym najwięcej przebywamy np. lampę stołową lub podłogową, jakie emitują ciepłe światło. Jeśli nie mamy wystarczająco dużo miejsca, skorzystajmy np. z lampek solnych, które pomimo tego, że nie dają zbyt wiele światła, to zapewniają przytulny klimat.

Co jeszcze na temat oświetlenia może podpowiedzieć nam architekt? Skorzystajmy z punktów świetlnych np. kinkietów.

Architektura i aranżacja wnętrz Lublin

Przytulna aranżacja

Przy wprowadzaniu cieplejszego klimatu do wnętrz pomocny może okazać się kominek. Jeśli ma się znaleźć już w urządzonym pomieszczeniu, skonsultujmy nasz pomysł z architektem, aby móc go dopasować do całej aranżacji.
W niektórych sytuacjach może okazać się, że nasz projekt nie może opierać się na tradycyjnym kominku. Wówczas dobrym rozwiązaniem okazuje się kominek elektryczny lub biokominek.

Pledy i poduszki

Kiedy za oknem wieje wiatr i pada śnieg, marzymy tylko o tym, aby skryć się w domu – najlepiej pod ciepłym kocem i z poduszką pod plecami. To właśnie dzięki nim uda nam się stworzyć „gorące” projekty wnętrz. Wystarczy, że sięgniemy po tego typu tekstylia wykonane z wełny, polaru, czy też materiału imitującego futro. Jednocześnie zadbajmy o ich żywą i ciepłą kolorystykę – żółcie, pomarańcze, czerwienie.

Świece i latarenki

To kolejne dodatki na naszej liście, dzięki którym zaprojektujemy ciepłe wnętrza. Różnych rozmiarów świeczki możemy ustawić na podstawach lub wstawić do świeczników. W kątach salonu lub na komodzie wyeksponujmy latarenki, w jakich również znajdą się świece – tym razem dużych rozmiarów.
Zimową porą warto skusić się na świece zapachowe, jakie przywołują na myśl wiosenne i letnie wionie np. kwiatów lub owoców.