Jak trzymać rower w mieszkaniu?

Przechowywanie roweru nie jest prostą sprawą dla osób mieszkających w blokach – należy znaleźć miejsce, w którym będzie on zabezpieczony przed kradzieżą, a zarazem nie będzie nikomu przeszkadzał. W praktyce najczęściej oznacza to trzymanie go w mieszkaniu. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak wygospodarować na niego miejsce w ciasnym wnętrzu – przeczytaj artykuł. Doświadczony projektant podpowiada – sprawdź!


Rower w mieszkaniu

Jak uniknąć bałaganu?

Nie zapominaj, że rower, a w szczególności jego koła, będą zostawiać ciemne ślady na każdej powierzchni, z jaką się zetkną. Powinieneś więc tak zaprojektować Twoją prywatną „przechowalnię”, by można ją było szybko i łatwo wyczyścić. Z tego powodu ściana, o którą będzie opierał się jednoślad, musi być odpowiednio zabezpieczona za pomocą tworzywa lub materiału, które da się łatwo umyć. Najlepiej sprawdzą się:

  • gruba folia,
  • zmywalna farba lub tapeta,
  • pleksi.

W podobny sposób możesz osłonić podłogę, rozkładając na niej gumę lub folię, które można szybko wyczyścić wilgotną szmatką. Dzięki temu oszczędzisz sobie mozolnego szorowania zanieczyszczeń, a także unikniesz wielu nieprzyjemnych rozmów z pozostałymi domownikami.

Pragnąc trzymać jednoślad w mieszkaniu, powinieneś też dobrze przemyśleć kwestię wyboru wnętrza, w którym masz zamiar go przechowywać. Ustawienie roweru w przedpokoju wydaje się oczywiste, jednak nie zawsze będzie najlepszym pomysłem. W niektórych przypadkach świetnie sprawdzą się inne miejsca, np. balkon, któryś z pokoi lub kąt łazienki.

Brak miejsca na rower — co robić?

Niekiedy rozmiary Twojego mieszkania mogą okazać się niewystarczające, by zmieścić w nim jednoślad. Często jednak problemem jest nie tyle mały metraż, ile niewłaściwe zagospodarowanie przestrzeni. Spróbuj więc zabawić się w projektanta wnętrz i spójrz z dystansem na Twoje lokum. Być może okaże się, że przestawienie jednego czy dwóch mebli całkowicie zmieni sytuację, a przy okazji sprawi, że mieszkanie stanie się bardziej funkcjonalne i zyska nowy wygląd.

Pamiętaj, że Twój rower niekoniecznie musi stać na podłodze – do dyspozycji masz również ściany oraz sufit, na których będziesz mógł go powiesić. Możesz wykorzystać do tego celu produkty dostępne w sklepach budowlanych oraz tych z wyposażeniem wnętrz, na przykład:

  • profile stalowe,
  • ozdobne liny,
  • haki,
  • drewniane belki.

Weź też pod uwagę fakt, że rower wcale nie musi stać na widoku – czasami najlepszym rozwiązaniem okazuje się trzymanie go wewnątrz szafy lub garderoby. Większość modeli z powodzeniem zmieści się po przekręceniu kierownicy i ustawieniu pionowo.

Rower w mieszkaniu –  żaden problem!

Jak widzisz, przechowywanie jednośladu w niewielkim wnętrzu wcale nie jest takie trudne. Niekiedy, aby znaleźć dobre rozwiązanie, wystarczy odrobina kreatywności i świeżego spojrzenia na własne lokum.

Podsumowanie

Pamiętaj, że jeśli brakuje Ci inspiracji, zawsze możesz skorzystać z cudzych pomysłów. Wzoruj się na profesjonalnych projektantach wnętrz, blogerach lub zdjęciach z internetu. Być może idealne miejsce na rower znajduje się tuż przed Twoimi oczami, ale po prostu jeszcze go nie dostrzegasz.