Jak urządzić garaż?

Garaż to szczególne pomieszczenie – jest on przecież czymś więcej niż tylko miejscem, w którym parkujesz samochód. Często odgrywa też dodatkowe role, stając się warsztatem, schowkiem, drewutnią itp. Co zrobić, by na ograniczonej przestrzeni znaleźć miejsce dla wszystkich tych funkcji, nie będąc zawodowym projektantem wnętrz? Na co zwrócić uwagę i jakich elementów wyposażenia użyć, by jak najlepiej wykorzystać dostępną przestrzeń? Zapraszamy do lektury!


Jak urządzić garaż

Absolutne minimum

Jak już wspomnieliśmy, garaż może odgrywać wiele ról – o ile znajdziesz na nie miejsce. Jego ściany nie są jednak z gumy, dlatego, zanim wcielisz się w rolę projektanta, zastanów się, jakie elementy z całą pewnością musisz w nim zmieścić. Potem, jeśli zostanie Ci nieco wolnej przestrzeni, będziesz mógł zagospodarować ją w dowolny sposób. W garażu najczęściej przechowuje się:

  • samochód – pamiętaj, że nie wystarczy wjechać do garażu – Ty oraz Twój pasażer musicie mieć jeszcze możliwość otworzenia drzwi i opuszczenia pojazdu,
  • opony na zmianę,
  • jednoślady: rowery, hulajnogi, motocykl,
  • elementy dodatkowe do auta, np. bagażnik dachowy,
  • narzędzia,
  • sprzęt ogrodniczy.

Twoi sprzymierzeńcy

Jeśli powyższa lista nieco Cię przeraziła, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – nie wszystkie te elementy musisz zmieścić na podłodze. Możesz zastosować trick, jakim posługują się projektanci wnętrz i wykorzystać całą dostępną przestrzeń garażu – a więc również jego ściany oraz sufit. Twoimi sprzymierzeńcami będą:

  • solidne, otwarte regały – dzięki temu, że nie mają one drzwiczek, nie musisz martwić się o przestrzeń potrzebną do ich otworzenia, a ponieważ zwykle są wyższe i bardziej wytrzymałe, niż zwykłe szafy, będziesz mógł ułożyć na nich wiele rzeczy;
  • meble magazynowe – są one wykonane z ocynkowanej stali, dzięki czemu są trwałe i odporne na uszkodzenia;
  • haki – rzadziej używane elementy, jak np. sezonowy sprzęt sportowy czy zapasowe opony nie muszą być w każdej chwili na wyciągnięcie ręki. Jeśli zainwestujesz w wytrzymałe, odpowiednio zamocowane haki, będziesz mógł przechowywać te przedmioty pod sufitem, oszczędzając cenną przestrzeń na dole.

Pamiętaj o szczegółach

Nawet wnętrze urządzone przez zawodowego projektanta nie będzie do końca funkcjonalne, jeśli zapomnisz o miejscu na przechowywanie niewielkich przedmiotów. W Twoim garażu z pewnością nagromadzi się sporo kluczy, śrubokrętów, butelek ze środkami do pielęgnacji samochodu oraz płynami eksploatacyjnymi itp.

Wszystkie te elementy powinieneś mieć w zasięgu ręki, co jednak nie oznacza, że muszą one stać wszędzie wokół. Pragnąc uporządkować chaos i zaoszczędzić sobie wysiłku związanego z szukaniem zagubionego drobiazgu, koniecznie zainwestuj w niewielkie, zamykane pojemniki lub regały z szufladami. Dzięki nim będziesz mógł segregować przedmioty zgodnie z ich przeznaczeniem, np. przechowując płyn do pielęgnacji tapicerki oraz gąbkę do jego aplikacji w tym samym miejscu. Takie rozwiązanie pozwoli Ci zaoszczędzić sporo nerwów, a poza tym ułatwi utrzymanie porządku.

Podsumowanie

Jak widzisz, urządzenie garażu wcale nie jest takie trudne, nawet jeśli nie jesteś profesjonalnym projektantem. Mamy nadzieję, że nasze porady pomogą Ci w sprytnym i funkcjonalnym zagospodarowaniu przestrzeni, dzięki czemu uda Ci się stworzyć miejsce, jakie w pełni odpowie potrzebom Twoim i Twojej rodziny.