Jak zaaranżować kawalerkę?

Podczas projektowania wnętrz architektura przestrzeni i jej wielkość odgrywa najważniejszą rolę. Często nasze pomysły nie mogą być zrealizowane właśnie z tego względu. Jednak zdolny i doświadczony architekt wnętrz podpowie nam, w jaki sposób można urządzić bardzo wymagającą przestrzeń, jaką niewątpliwie jest kawalerka. Sprawdźmy, co możemy zrobić, aby żyło się w niej dobrze.


Modern studio for hipster

Duże projekty na małej przestrzeni

W przypadku kawalerki mamy do czynienia z niewielkim metrażem, na jakim należy wyznaczyć kilka stref przeznaczonych m.in. do wypoczynku, snu, pracy, spożywania posiłków. W tego rodzaju architekturze nie jest to proste, ale z pomocą architekta uda się zrealizować nasz projekt.

Warto postawić na minimalizm, czyli np. ograniczyć ilość mebli i dodatków. Wskazane jest także trzymanie się 2-3 kolorów najlepiej z jasnej palety barw. Dzięki temu unikniemy wrażenia chaosu w przestrzeni i jej optycznego zmniejszenia. Zdecydujmy się na jeden dominujący styl aranżacji, np. skandynawski, który doskonale prezentuje się w przestrzeniach o ograniczonym metrażu.

Równie ważne jest, aby projektowanie uwzględniało to, czy chcemy pozostawić jedną dużą przestrzeń, czy też podzielić ją np. za pomocą ścianek działowych lub parawanów na mniejsze strefy o konkretnym przeznaczeniu.

Meble do kawalerki

Tego typu architektura wnętrza wymusza na nas wykorzystanie metrażu w 100%. W takiej sytuacji architekci polecają zastosowanie mebli o poszerzonych funkcjonalnościach. Przykładem tego są chociażby rozkładana kanapa, która wieczorem zmienia się w łóżko, ławo-stoły oraz nowoczesne sekretarzyki.

architekt-wnętrz-lublin-olsztyn-projekt-mieszkania

Osoby znające się na projektowaniu aranżacji kawalerek często polecają również zakup mebli wykonanych na wymiar. Dzięki takiemu rozwiązaniu można zagospodarować w optymalny sposób każdy kąt kawalerki.

Projekty ścian i podłóg w kawalerce

Wspomniano już, że powinny opierać się na jasnej palecie barw – bieli, beżach, delikatnych szarościach czy też pastelach. Jeśli pomieszczenie jest dobrze nasłonecznione, wówczas można dodać ciemniejszy kolor na jednej ze ścian np. tej, na której ustawiona zostaje sofa. W niektórych przypadkach można zdecydować się na zastosowanie wzorów na ścianie np. pionowych lub poziomych pasów.

Na podłogach najlepiej, aby znalazły się panele o jasnym wybarwieniu, a w części kuchennej płytki imitujące drewno.

Jeśli wciąż nie wiesz, jak można wykorzystać architekturę w Twojej kawalerce, sprawdź, co może zaproponować architekt wnętrz z Subdadesign z Olsztyna. Dzięki jego wskazówkom projektowanie tej przestrzeni okaże się łatwe, przyjemne i zakończy pozytywnym efektem.