Jak zaaranżować schody?

Tworząc projekt domu, możemy uczynić zazwyczaj nudne i nijakie schody bardzo ciekawym elementem aranżacji wnętrz. Sprawdźmy, jakie rozwiązania szczególnie polecają architekci? Co warto wybrać w konkretnych przypadkach? Jak można zaprojektować przestrzeń pod schodami?


Aranżacja wnętrz w Lublinie i architektura na przykładzie projektowania schodów

Projektowanie z rozmysłem

W wielu przypadkach schody są widoczne z salonu lub też „wkraczają” w jego przestrzeń. Dlatego też ich aranżacja powinna być estetyczna, ale i zarazem funkcjonalna, aby w stu procentach spełniały swe zadanie. Ważne jest to, aby móc poruszać się po nich bezpiecznie oraz wygodnie.

Materiały do budowy schodów

W tej kwestii może nam doradzić architekt wnętrz z Subdadesign z Lublina. Wśród materiałów do budowy schodów dominuje drewno – wiele gatunków, m.in. buk, jesion, dąb dostępne w szerokiej gamie wybarwień. To z tego surowca powstają stopnie schodów oraz balustrady. Coraz częściej jest on także wykorzystywany do stworzenia zabudowy pod schodami – różnego rodzaju półek, regałów oraz pomysłowych schowków. Jakie jeszcze rozwiązania są warte uwagi?

Projekty schodów ze szklaną balustradą

To rozwiązanie cieszy się dużą popularnością wśród osób lubiących minimalistyczne podejście do aranżacji wnętrza. Szkło nadaje bowiem lekkości całej konstrukcji i optycznie rozjaśnia pomieszczenie, w jakim się znajduje.

Projektowanie wnętrz i schodów ze szklaną balustradą Lublin

Szklana balustrada schodów w większości przypadków powstaje z kilku większych tafli tego materiału, które są łączone za pomocą metalowych elementów. Zwieńczeniem balustrady w takim projekcie może być poręcz wykonana z tego samego drewna, z jakiego powstały stopnie. Takie rozwiązanie architekci wskazują miłośnikom nowoczesności i tradycji w projektowaniu wnętrz.

Podświetlona aranżacja

Wbudowane oświetlenie w stopnie schodów jest trendem, jaki zyskuje coraz większą grupę zwolenników. Wpływają na to duże walory estetyczne oraz względy bezpieczeństwa poruszania się po schodach. Tego typu projekty są oparte na wykorzystaniu oświetlenia LED m.in. taśm, co daje szerokie możliwości odnośnie uzyskania koloru światła. Tego typu rozwiązanie zaprezentuje się równie dobrze, jeśli w planach mamy projektowanie drewnianych, jak i szklanych schodów.

Zabudowa pod schodami

W wielu przypadkach przestrzeń pod schodami jest niewykorzystywana. To duży błąd, który pomoże nam poprawić architekt wnętrz np. z Subdadesign z Lublina. To w tym miejscu możemy wykreować przestrzeń na małą garderobę, miejsce do pracy, kącik do czytania czy też miejsce do zabawy dla dzieci. Opcji jest wiele, a dzięki ich wykorzystaniu jeszcze bardziej podniesiemy walory schodów i uczynimy z nich funkcjonalną dekorację domu lub mieszkania.