Jakie oświetlenie do łazienki?

Dobranie odpowiedniego oświetlenia wnętrza jest równie istotne, jak rozplanowanie przestrzeni. W pomieszczeniach o szczególnym przeznaczeniu, takich jak łazienka, ta kwestia ma jeszcze większe znaczenie. Jeśli odpowiednio zaprojektujesz rozmieszczenie punktów świetlnych, możesz całkowicie zmienić wygląd wnętrza, a także sprawić, że stanie się ono bardziej funkcjonalne i optycznie większe. Jeżeli chcesz wiedzieć, jak robi to projektant – zapraszamy do lektury.


jakie-oświetlenie

Jak zaprojektować oświetlenie?

Łazienka to wnętrze wyjątkowe. Zwykle jest ono małe i nieustawne, a często również pozbawione okna. Wszystko to sprawia, że właściwe rozmieszczenie lamp, kinkietów czy listew LED ma tu ogromne znaczenie.

Oczywiście, ich umiejscowienie trzeba przemyśleć jeszcze na etapie projektowania wnętrz, zanim pomalujesz ściany czy położysz płytki. Szczególną uwagę powinieneś zwrócić na takie punkty, jak:

  • okolice lustra nad umywalką – lampy umieszczone po obu stronach znacznie ułatwią poranne golenie czy wykonywanie makijażu. Pamiętaj, by żarówki dawały światło zbliżone do dziennego – w przeciwnym razie trudno będzie dobrać kolory kosmetyków,
  • ciemne kąty pomieszczenia – doświetlając je, sprawisz, że wnętrze wyda się większe i bardziej przytulne,
  • miejsce w sąsiedztwie wanny – jest to szczególnie ważne, jeśli masz zamiar w niej czytać podczas zażywania kąpieli.

Lampa to nie tylko źródło światła

Pragnąc stworzyć udaną aranżację łazienki, możesz oprzeć się na pomysłach profesjonalnych projektantów wnętrz. Przeglądając katalogi czy zdjęcia w internecie, zauważysz z pewnością, że zwykle umieszczają oni w pomieszczeniu wiele punktów świetlnych. Co więcej, część lamp wcale nie ma znaczenia ściśle użytkowego – mogą one przecież pełnić również inne funkcje, na przykład:

  • budować nastrój,
  • skłaniać do relaksu,
  • dodawać wnętrzu przytulności.

Dzięki odpowiednio rozmieszczonym lampkom czy listwom świetlnym łazienka nie będzie tylko miejscem, gdzie wykonujesz czynności związane z higieną – nastrojowe oświetlenie może przemienić ją w prawdziwe domowe SPA.

Pamiętaj też, by stylistyka lamp korespondowała z ogólnym wystrojem wnętrza. Jeśli jest on nowoczesny, lepiej sprawdzą się minimalistyczne, proste formy. Jeżeli natomiast wybrałeś styl rustykalny, możesz pozwolić sobie na więcej i kupić bardziej fantazyjne modele, a nawet… żyrandol.

Podczas projektowania oświetlenia weź również pod uwagę kwestię bezpieczeństwa. Pamiętaj, że wszystkie elementy instalacji elektrycznej, które będą mieć styczność z powietrzem przesyconym parą wodną, muszą mieć oznaczenie IP44. Index of Protection, czyli klasa wodoszczelności 44 gwarantuje, że lampa jest odporna na zawilgocenie, a nawet na pojedyncze bryzgi wody.

Podsumowanie

Jak widzisz, projektując oświetlenie łazienki, trzeba przemyśleć wiele różnych kwestii, dotyczących zarówno funkcjonalności, estetyki, jak i bezpieczeństwa. Mamy jednak nadzieję, że dzięki poradom projektantów łatwiej uporasz się z tym zadaniem i stworzysz wnętrze, w którym Ty i Twoi bliscy będziecie z przyjemnością zażywać relaksu.