Jakie oświetlenie do sypialni?

Zastanawiasz się, jakie oświetlenie będzie najlepsze do Twojej sypialni? Czym należy się kierować i na co warto zwrócić uwagę? Szukasz odpowiedzi na te pytania? Jeśli tak, to zapraszamy do lektury. Dzięki naszym poradom dowiesz się, jak za pomocą światła stworzyć alkowę, która stanie się Twoim azylem — miejscem, jakie pokochasz i w którym będziesz z przyjemnością zażywać relaksu.


jakie-oswietlenie-do-sypialni

Magia światła i cienia

Oświetlenie spełnia szereg istotnych funkcji. Poza oczywistą, jaką jest ułatwianie Ci korzystania z pomieszczenia po zmroku, może ono odgrywać jeszcze inne role, m.in.:

  • budować nastrój — zarówno pojedyncza, efektowna lampa, jak i umiejętnie rozstawione kinkiety potrafią wprowadzić do sypialni klimat intymności i przytulności;
  • korygować proporcje — pokoje nie zawsze mają idealny kształt, jednak profesjonalni dekoratorzy wnętrz potrafią temu zaradzić. Wydobycie z cienia niektórych elementów wystroju i optyczne wyrównanie niekorzystnego układu pomieszczenia potrafi zupełnie odmienić jego wygląd;
  • łagodzić stres — odpowiednia barwa i natężenie światła ułatwią Ci zrelaksowanie się po długim i pełnym napięć dniu;
  • wydzielać w pomieszczeniu strefy — dzięki temu będziesz mógł przeznaczyć część pokoju na inne cele, na przykład organizując w nim kącik do czytania lub robótek ręcznych.

Co na sufit?

Sypialnia to miejsce szczególne — zwykle całe jej wyposażenie stanowi łóżko i szafa, ewentualnie komoda lub toaletka. Ograniczony wystrój nie daje wielkiego pola do popisu, więc dekoratorzy radzą, by skupić się na wysmakowanych dodatkach. Pragnąc stworzyć stylowe i eleganckie wnętrze, wybierz efektowną, designerską lampę, która nada ton całej sypialni. Może ona wisieć na samym środku sufitu, ale równie dobrze możesz umieścić ją nad końcową częścią łóżka. Jeśli wysokość pomieszczenia na to pozwala, możesz też zdecydować się na żyrandol.

Którąkolwiek opcję wybierzesz, zadbaj o to, by oświetlenie nie było zbyt mocne. Do sypialni znacznie lepiej nadaje się zmiękczone, rozproszone światło. Postaw więc na materiałowe abażury, mleczne klosze oraz ciepły odcień żarówek.

Lampki nocne

Większość z nas lubi czytać w łóżku. Nawet jeśli nie należysz do tej grupy, wstając, będziesz chciał od razu zaświecić światło, więc niewielkie lampki nocne z pewnością okażą się przydatne. Pamiętaj też, że niekoniecznie musisz stosować klasyczne rozwiązanie, polegające na ustawieniu ich na szafce nocnej, tym bardziej że nie w każdej sypialni takie meble się zmieszczą. Dekoratorzy wnętrz często decydują się więc na zamontowanie kinkietów lub niewielkich punktów świetlnych przyczepianych do wezgłowia łóżka.

Wybierając takie oświetlenie, powinieneś zadbać o to, by dolna krawędź abażuru lampki nocnej znajdowała się co najwyżej 50 cm ponad powierzchnią materaca. Takie rozwiązanie zapewni Twoim oczom maksymalny komfort i sprawi, że nie będą się one męczyć podczas czytania.

Podsumowanie

Wybranie odpowiedniego oświetlenia do sypialni to bardzo ważna kwestia — jest ona równie istotna, jak kolor ścian czy wygoda materaca. Mamy jednak nadzieję, że dzięki naszym poradom będzie Ci łatwiej zmierzyć się z tym zadaniem i stworzyć cudowne, nastrojowe, a przede wszystkim — funkcjonalne miejsce, gdzie będziesz wygodnie odpoczywać.