Jakie rośliny do sypialni?

Jeśli jesteś na etapie projektowania lub urządzania sypialni i zastanawiasz się, jakie rośliny będą do niej najbardziej odpowiednie – zapraszamy do lektury. Wierzymy, że po przeczytaniu artykułu uda Ci się stworzyć przytulne i piękne wnętrze, w którym będziesz z przyjemnością zażywać relaksu oraz nabierać sił na kolejny dzień.


rosliny-do-sypialni

Po co Ci rośliny w sypialni?

Jesteśmy elementem natury, nic więc dziwnego, że obecność żywych roślin w domach doskonale wpływa na nasze samopoczucie, obniżając poziom stresu i tym samym sprzyjając odprężeniu. Warto też pamiętać, że poza upiększaniem wnętrza i stwarzaniem w nim przyjaznego klimatu, rośliny doniczkowe spełniają również inne istotne funkcje, a mianowicie:

  • redukują poziom smogu i innych zanieczyszczeń chemicznych,
  • podnoszą wilgotność powietrza, pośrednio wzmacniając naszą odporność i zmniejszając ryzyko wystąpienia infekcji,
  • pochłaniają szkodliwe substancje pochodzące z dymu tytoniowego, lakierów, farb itp.,
  • walczą z rozwojem pleśni oraz roztoczy.

Wszystko to sprawia, że profesjonalni projektanci wnętrz chętnie uzupełniają wystrój pomieszczeń o żywe rośliny, mając świadomość, że takie posunięcie nie tylko poprawi estetykę pokoju, ale też przysłuży się dobremu samopoczuciu jego mieszkańców. Nie oznacza to jednak, że powinieneś ustawić w Twojej sypialni tyle doniczek z kwiatami, ile tylko będziesz mógł tam zmieścić.

O czym powinieneś pamiętać?

Rośliny pełnią w przyrodzie szczególną rolę, bo dzięki procesowi fotosyntezy wytwarzają tlen, który jest nam niezbędny do życia. Warto jednak pamiętać, że aby ta reakcja mogła zajść, potrzebne jest światło. Nocą ten proces odwraca się i roślina zużywa tlen, wydalając, podobnie jak my, dwutlenek węgla. Co to oznacza dla Ciebie?

Przede wszystkim to, że nie warto zamieniać Twojej sypialni w dżunglę. Projektując jej wnętrze, powinieneś zaplanować umieszczenie tam jednej lub najwyżej dwóch roślin doniczkowych. Dzięki temu zyskasz pewność, że spełnią one swoje dobroczynne role, a jednocześnie nie będą dla ciebie „konkurencją” pod względem zużycia tlenu. Kolejnym elementem, jaki warto wziąć pod uwagę, jest Twój komfort oraz styl życia. Jeśli jesteś bardzo zajęty, często wyjeżdżasz lub po prostu czasami zdarza Ci się zapominać o domowych obowiązkach, lepiej będzie wybrać gatunki mało wymagające w uprawie – takie, które wybaczą Ci kilkudniowy brak wody. Pamiętaj też, by w sypialni unikać roślin wydzielających silny zapach oraz tych, które szybko rozrastają się do wielkich rozmiarów.

Jakie gatunki warto wybrać?

Spośród roślin, które warto wziąć pod uwagę podczas projektowania wnętrza sypialni, należy wymienić:

  • skrzydłokwiat (Spathiphyllum),
  • aloes zwyczajny (Aloe arborescens),
  • sansewierię gwinejską (Sansevieria trifasciata),
  • palmę koralową (Chamaedora),
  • domowe gatunki paproci.

Podsumowanie

Rzecz jasna, nie musisz poprzestawać na powyższej liście. To jedynie przykłady gatunków, które z całą pewnością nadadzą się do tego pokoju. Pamiętaj jednak, że Twoja sypialnia ma być zaprojektowana z myślą o Tobie i Twoich gustach. Jeśli istnieje roślina, którą pragniesz umieścić w jej wnętrzu, nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś spróbował. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości co do tego, czy będzie to dobry pomysł, po prostu zapytaj o poradę w kwiaciarni.