Kuchnia w stylu retro

Marzy Ci się ciepłe i przytulne kuchenne wnętrze inspirowane przeszłością? Specjaliści od projektowania i aranżacji wnętrz ze studia Subda Design w Lublinie mają dla Ciebie kilka sprawdzonych rozwiązań, dzięki którym w prosty i efektowny sposób wprowadzisz styl retro do swojej kuchni.


kuchnia-w-stylu-retro

Drewno wyznacznikiem stylu

Cenisz sobie piękno i komfort użytkowania, jaki zapewniają wysokiej jakości materiały, a natura jest dla Ciebie źródłem inspiracji? W stylu retro podobnie jak we wnętrzach rustykalnych to drewno zagra pierwsze skrzypce. Ten absolutny must have, którego nie może zabraknąć w aranżacjach stylizowanych na vintage, to materiał o szczególnym ładunku emocjonalnym, nadający wnętrzu ciepłego, rodzinnego charakteru. Sprawdzi się tutaj zarówno olejowane, naturalne drewno, jak i  to pomalowane na biało. Ciężki stół jadalniany, sosnowe kuchenne szafki z ozdobnymi frezowaniami, dębowy parkiet lub minimalistyczna podłoga z desek, a także wykonane z najwyższej jakości surowca drobne akcesoria, takie jak: deski do krojenia, chlebaki, czy drewniane miski, talerze i łyżki. To elementy, które bardzo dobrze wpisują się w stylistykę retro, stanowiąc nawiązanie do kuchni babć.

Klasyczne wzornictwo

Zabudowa kuchenna stanowi wyraźny akcent obranego kierunku. W tym celu możesz wykorzystać oryginalne, odrestaurowane, zabytkowe meble lub poprosić o pomoc stolarza – podpowiadają specjaliści ze studia Subda Design w Lublinie.

Czym kierować się przy projektowaniu kuchni retro? Oto charakterystyczne wyróżniki tradycyjnego wzornictwa:

  • drewniane meble o zaokrąglonych krawędziach,
  • dekoracyjne frezowania, rzeźbienia lub roślinne ornamenty na kuchennych szafkach,
  • klasyczne, zdobione kredensy oraz witrynki o przeszklonych lub plecionych frontach,
  • stylizowane uchwyty mebli,
  • otwarte półki do przechowywania z wyeksponowanymi słojami, słoiczkami, butelkami,
  • dekoracyjne zasłonki jako alternatywa dla drzwiczek kuchennych szafek,
  • delikatne oznaki zużycia – ozdobne przetarcia na powierzchniach mebli i blatów.

Tradycyjne rozwiązania dobrze współgrają z kuchnią zaaranżowaną w klimacie vintage. Jasna, stonowana kolorystyka wnętrza z mocniejszym akcentem w formie dodatków, dekoracyjne kafle podłogowe lub ścienne w starym stylu, inspirowane przeszłością elementy oświetlenia, a także oryginalna lub stylizowana na starą bateria zlewozmywakowa. To pomysły, które warto wziąć pod uwagę podczas projektowania wnętrza w tym nurcie.

Retro tkwi w szczegółach

W urządzonej w klimacie retro kuchni nie może zabraknąć efektownej ceramiki użytkowej. Tradycyjnie toczone gliniane misy i dzbany, finezyjnie wykonane czajniczki, ręcznie malowane niebieskim szkliwem talerze i porcelanowe filiżanki to niezwykle urocze, a jednocześnie bardzo praktyczne dodatki.

Jak podkreślają architekci z pracowni Subda Design w Lublinie, w projektowaniu kuchni w starym stylu liczą się detale. Ciężkie, żeliwne lub emaliowane garnki w zabytkowym kredensie, patelnie zawieszone na hakach pod sufitem, słoje, słoiki i butelki z przetworami, suszone przyprawy oraz donice ze świeżymi ziołami, a także lniane ściereczki i koronkowe bieżniki. Wszystkie zastosowane tu akcenty tworzą spójną kompozycję, swego rodzaju całkowicie przemyślany chaos.