Łazienka retro

Piękne płytki podłogowe w połączeniu z klasyczną ceramiką sanitarną, stylowym oświetleniem i zabytkowymi meblami sprawiają, że łazienki w stylu retro wyglądają niczym prawdziwe dzieła sztuki. Jak stworzyć wyjątkowy projekt? Gdzie szukać inspiracji? Podpowiadają specjaliści ze studia Subda Design w Lublinie.Łazienka retro

Szlachetne materiały

Styl minionych epok lubi najwyższą jakość. Aranżując łazienkę vintage, warto zdecydować się na naturalne materiały, zarówno w wykończeniu i w wyposażeniu, jak i w dodatkach. Sprawdzą się tutaj: prawdziwe drewno, marmur, ceramika, a także naturalne tkaniny dekoracyjne. Warte uwagi są także płytki podłogowe i ścienne – pięknie szkliwione, finezyjnie ornamentowane albo minimalistyczne kafelki łazienkowe to rozwiązanie o wysokich walorach estetycznych i dekoracyjnych, które doskonale wpisuje się w stylistykę retro.

Spójna i stonowana kolorystyka

Jednym z podstawowych elementów, który należy uwzględnić w wystroju wnętrza, jest odpowiednia paleta kolorystyczna. Jak właściwie dobrać barwy do inspirowanej przeszłością aranżacji? Projektanci z pracowni Subda Design w Lublinie radzą, żeby postawić na bezpieczną klasykę. Łazienka w stylu retro bardzo dobrze prezentuje się w bieli, którą warto zestawić z klasyczną czernią lub z naturalnym drewnem. Decydując się na projekt w cieplejszej tonacji, świetnym wyborem będą stonowane kremy i beże, a także delikatne pastele i brązy.

Ceramika i armatura łazienkowa

Duża, wolnostojąca wanna na ozdobnych lwich nogach, elegancki bidet, umywalka wsparta na dekoracyjnym postumencie lub kamienna, w kształcie misy, umieszczona na blacie. To elementy wyposażenia, które bezsprzecznie korespondują ze stylistyką retro. Oczywiście okazała wanna na środku łazienki to rozwiązanie dedykowane dla pomieszczeń o dużym metrażu. Sprawdzonym elementem, który zaakcentuje styl vintage w małym wnętrzu, jest odpowiednio dobrana armatura łazienkowa. Najlepszym pomysłem będą klasyczne baterie z dwoma pokrętłami, zarówno te zabytkowe, jak i bardziej współczesne, stylizowane na stare.

Oświetlenie i dekoracje

Bez odpowiednio dobranego oświetlenia projekt nie byłby kompletny. Do przestronnej łazienki, nawiązującej do baroku, możesz rozważyć zakup antycznego żyrandola. W przypadku mniejszych pomieszczeń lepszym rozwiązaniem będzie zabytkowa retro plafoniera. W obydwu wariantach sprawdzą się także kinkiety ścienne, jako źródło bocznego, subtelnego światła.

Dla uzyskania zamierzonego efektu warto też zadbać o pasujące dekoracje. Co powiesz na obraz na ścianie w łazience i eleganckie tkaniny? A może zabytkowe lustro w ozdobnej ramie lub stare miedziane akcesoria?

Pomysł na styl

Retro ma wiele twarzy – podkreślają architekci ze studia Subda Design w Lublinie. Będzie to wnętrze inspirowane zarówno stylistyką lat 20. i 30., jak i 50., 60., czy 70. XX wieku. Projekt łazienki w tym nurcie może być również nawiązaniem do znacznie odleglejszej przeszłości, np. do baroku lub, charakteryzujących się przepychem i zamiłowaniem do dekoracji, stylów ludwikowskich. Łazienka retro doskonale prezentuje się też w lżejszym wydaniu, łączącym w sobie ponadczasową klasykę z nowoczesnym wzornictwem.