Narożnik czy sofa? Jaki mebel wybrać do pokoju dziennego?

Meble wypoczynkowe to nieodłączny element wystroju praktycznie każdego salonu. Takie meble gwarantują wysoki komfort wypoczynku, tworząc domową strefę relaksu, miejsce spotkań wszystkich domowników i odwiedzających dom gości.


W zależności od rozmiarów salonu pomieścić w nim można różne rodzaje mebli wypoczynkowych. W tym przypadku skupimy się na narożnikach i sofach. Który z tych rodzajów mebli lepiej sprawdzi się w dużym, przestronnym salonie, a wybór którego będzie optymalny w przypadku pokoju dziennego o małej powierzchni?

salon i designerskie meble

Narożnik – ten rodzaj mebla ma charakterystyczny kształt litery L, przez co zwykle ustawiany jest w narożnikach salonu, skąd też wzięła się jego nazwa. Narożniki zapewniają więcej miejsca do siedzenia, a w przypadku funkcji rozkładania, oferują również dużą przestrzeń sypialną. Projektanci wnętrz z Lublina zwracają jednak uwagę, że narożniki wykorzystywane jako meble sypialne, nie mogą być ustawione w bezpośrednim sąsiedztwie innego rodzaju mebli, na przykład ławy lub stołu – rozłożenie narożnika wymaga dostępu do większej ilości wolnego miejsca, co wiązałoby się z koniecznością każdorazowego odsuwania ławy/stołu ustawionego tuż przy narożniku. Jeśli szukamy mebla o funkcji wypoczynkowej i sypialnej, i jednocześnie nie dysponujemy zbyt dużą ilością wolnego miejsca na inne meble, architekci wnętrz z Lublina polecają zamiast narożnika wybór mniejszego rozmiaru sofy z funkcją rozkładania lub klasycznej, rozkładanej wersalki.

rower na ścianie, salon

Narożnik będzie dobrą opcją dla dużych rodzin oraz tych osób, którym brakuje dodatkowego pomieszczenia na urządzenie osobnej sypialni. Warto jednak pamiętać, że narożniki to duże meble i ich ustawienie w każdym miejscu nie jest zwyczajnie możliwe. Jeśli interesują Cię możliwe ustawienia narożników w salonie, warto przejrzeć oryginalne aranżacje wnętrz z Lublina, z wykorzystaniem tego typu mebli, przygotowane przez lubelskich architektów. Wiele takich prezentacji można znaleźć w sieci.

salon w ciemnym stylu

Sofa – to klasyczny mebel wypoczynkowy w swojej podstawowej wersji nierozkładany, a zatem przeznaczony głównie do siedzenia. Wśród licznych aranżacji z użyciem sof, jakie przygotowali doświadczeni projektanci wnetrz, na wspomnienie zasługują kombinacje z sofami ustawionymi z dala od ściany, na środku pokoju, przed telewizorem lub przy stoliku kawowym, czy też koncepcje z dwiema niedużymi sofami ustawionymi naprzeciw siebie. Warto jednak pamiętać, że są to koncepcje odnoszące się do dużych salonów. W przypadku mniejszego pokoju dziennego doświadczony projektant wnetrz zwykle zaproponuje ustawienie sofy tuż przy jednej z wolnych ścian, najlepiej na ścianie sąsiadującej z oknami, naprzeciw niskiej ławy lub szafki RTV.