Oświetlenie LED w domu

Oświetlenie LED cieszy się coraz większą popularnością. Spotyka się je nie tylko w obiektach komercyjnych jak np. sklepy, restauracje czy hotele, ale też w domach i mieszkaniach. Jeżeli Ty również zastanawiasz się nad zastosowaniem tego rozwiązania i chciałbyś dowiedzieć się więcej na jego temat, zapraszamy do lektury. Wierzymy, że dzięki naszym poradom osiągniesz efekt porównywalny z tym, jaki pomógłby Ci uzyskać profesjonalny dekorator wnętrz.


oświetlenie ledDlaczego ludzie pokochali LED-y?

Ten rodzaj instalacji święci triumfy z kilku powodów. Najważniejszym z nich jest z całą pewnością jego uniwersalność – takie światło doskonale nadaje się zarówno do oświetlania dużych pomieszczeń, np. sal konferencyjnych czy salonów, jak i do tworzenia uroczych, nastrojowych zakątków w niewielkim mieszkaniu. Poza tym, do istotnych cech oświetlenia LED należą:

  • bardzo niskie koszty użytkowania – oszczędność energii w porównaniu do tradycyjnych żarówek wynosi około 90 proc.,
  • trwałość,
  • mnogość odmian kolorystycznych,
  • odporność na czynniki zewnętrzne – diody LED mogą pracować w zakresie temperatur od -40 do +100°C.

Rodzaje instalacji LED

Pamiętaj, że ten rodzaj oświetlenia występuje w kilku odmianach. Dlatego, zanim zdecydujesz się na jedną z nich, zastanów się, która będzie najlepiej odpowiadała Twoim wymaganiom. Do wyboru masz następujące opcje:

  • żarówki LED –  posiadają one „tradycyjne” gwinty, a więc E27 i E14. Dzięki temu możesz zastosować je w lampach, które masz już w domu;
  • taśmy LED 230V – używane są najczęściej do oświetlania dużych elementów architektonicznych. Dekoratorzy wnętrz stosują je do rozjaśniania elewacji domów i tarasów lub tworzenia iluminacji w ogrodach. Zgodnie z nazwą, ten system podłączany jest bezpośrednio do gniazdka 230V;
  • taśmy LED 12V – doskonale nadają się do oświetlania niewielkich lub trudno dostępnych miejsc jak np. półki, wnętrza szafek, sufity podwieszane, schody itp. Pamiętaj jednak, że aby móc podpiąć je do instalacji 230V, będziesz potrzebował specjalnego zasilacza.

Jaką barwę wybrać?

Oświetlenie LED jest dostępne w wielu odmianach kolorystycznych, co pozwala na osiągnięcie bardzo ciekawych efektów. Pamiętaj jednak, że nasycone kolory są dość wymagające i mogą mocno wpłynąć na wygląd pomieszczenia. Dlatego, jeśli nie jesteś profesjonalnym dekoratorem wnętrz i nie masz pewności, czy Twój wybór barwy oświetlenia okaże się trafny, lepiej jest trzymać się bezpieczniejszego rozwiązania, jakim jest światło zbliżone do naturalnego.

Elementem, który musisz wziąć pod uwagę, jest natomiast tonacja. To, jaka będzie najbardziej odpowiednia, zależy głównie od przeznaczenia pomieszczenia, które zamierzasz oświetlić:

  • w biurach, garażach i miejscach pracy najlepiej sprawdzają się odcienie chłodne
  • w kuchni, łazience i wnętrzach, do których chcesz wprowadzić nastrój przytulności, lepszym rozwiązaniem będą tonacje ciepłe, najbardziej zbliżone do światła dziennego.

Podsumowanie

Wszystkie powyższe cechy i mnogość zastosowań sprawiają, że dekoratorzy wnętrz bardzo chętnie sięgają po ten rodzaj instalacji świetlnej. Oświetlenie LED ma szereg zalet i stwarza wiele możliwości aranżacyjnych. Mamy nadzieję, że dzięki naszym poradom będzie Ci łatwiej dobrać odpowiedni rodzaj światła i stworzyć wnętrze, w którym Ty oraz Twoi bliscy będziecie z przyjemnością spędzać czas.