Pomysł na mały salon

Czy mały salon można zaaranżować w taki sposób, aby łączył w sobie funkcjonalność z estetyką? Tak. Jest to możliwe, jeśli projektowanie tego wnętrza zlecimy architektowi lub skorzystamy z jego porad. Kiedy już samodzielnie zaczniemy tworzyć projekty pokoju dziennego, unikniemy najczęstszych błędów. Zapoznajmy się zatem z kilkoma sprawdzonymi pomysłami.


architekt-wnętrz-lublin-olsztyn-projekt-mały-salon

Kolory i materiały

To od ich wyboru warto rozpocząć pracę nad projektem małego salonu. Jeśli chcemy niewielką przestrzeń optycznie powiększyć, postawmy na paletę takich barw jak np. biel, beż, szary czy też kilka jasnych pastelowych kolorów. Równie dobrym pomysłem są jasne odcienie naturalnego drewna. Kolory te mogą pojawiać się na ścianach i podłogach. W przypadku materiałów, z jakich powstają meble, najlepiej jest wybierać te o gładkich powierzchniach np. lakierowanych czy też szklanych. Unikajmy zdobień i dekorów na meblach i ścianach.

Podczas projektowania warto skupić się na dwóch trzech kolorach i fakturach, aby nie wprowadzać do wnętrz zbytniego chaosu.

Doświadczony architekt wskaże na najlepsze w danym przypadku rozwiązania, aby aranżacja wnętrza sprawiała wrażenie większej, niż jest w rzeczywistości.

Meble w małym salonie

Kolejnym krokiem w projektowaniu niewielkiego salonu jest wybór odpowiednich mebli. Często zdarza się tak, że pokój dzienny pełni jednocześnie kilka funkcji, np. jest miejscem wypoczynku, pracy i spożywania posiłków. Wiąże się to oczywiście z większą ilością różnego rodzaju mebli. Co w tym przypadku może zaproponować architekt wnętrz?

Warto wybierać spośród mebli modułowych oraz takich, które w ciągu chwili mogą zmienić swoje przeznaczenie. Przykładem tego są m.in.: rozkładany narożnik, ława przemieniająca się w stół po jej podniesieniu czy też sekretarzyk, przy którym można pracować i przechowywać różne przedmioty.

Interior of loft apartment - living room with fireplace

 

W aranżacji małego salonu sprawdzą się niskie meble, jakie nie będą przytłaczać przestrzeni. Jeśli jednak w tym pomieszczeniu ma znaleźć się wysoka szafa, wówczas wskazane jest, aby miała lustrzane fronty. Gdy nasz projekt uwzględnia stworzenie zabudowy meblowej od podłogi do sufitu, poleca się zastosowanie lekkich, ażurowych komponentów, jakie nie będą przytłaczać przestrzeni.

Dobrym pomysłem jest także projektowanie mebli na wymiar. Dzięki temu ściśle dopasujemy je do przestrzeni i naszych wymagań.

Jeśli nie masz czasu, aby samodzielnie tworzyć projekty małego salonu, zleć to zadanie architektowi wnętrz np. z Subdadesign z Olsztyna. Wówczas będziesz mieć pewność, że przygotowana aranżacja będzie miejscem, w jakim chcesz przebywać.