Rysunki na ścianie – pomysł na aranżację pokoju dziecka

Urządzenie przytulnego, a zarazem eleganckiego pomieszczenia dla dziecka wymaga rozsądnego projektowania przestrzeni. Pamiętaj, że miejsce to rządzi się własnymi prawami i może być nieco szalone. Z drugiej jednak strony, warto zadbać o to, by pokoik wyglądał schludnie i nie zamienił się we wnętrze przedszkolnej sali. Jak pogodzić te dwa założenia? Jeśli chcesz się tego dowiedzieć – przeczytaj artykuł!


rysunki-na-scianach

Własny kawałek podłogi!

Pokój dziecięcy to swojego rodzaju państwo w państwie. Jego właściciel wcale nie musi podzielać upodobań swoich rodziców i ma prawo do własnych kolorów, ornamentów oraz stylistyki. Pierwszą rzeczą, o jaką powinieneś zadbać, zabierając się za projektowanie tego wnętrza, jest zatem ustalenie, co najbardziej lubi Twoje dziecko. Czy są to dinozaury? Sporty zimowe? A może pojazdy budowlane lub postacie z bajek?

Pamiętaj, że liczy się indywidualizm, a nie ogólnie przyjęte założenia. Fakt, że większość dziewczynek kocha kolor różowy, nie oznacza, że Twoja córka również. To, że niemal wszyscy chłopcy uwielbiają piłkę nożną, nie stanowi gwarancji, że Twój syn należy do tej grupy – być może bardziej przypadnie mu do gustu inna aktywność, np. hokej. Projektując wnętrze dziecięcego pokoju, spójrz na niego oczami właściciela i postaraj się jak najlepiej trafić w jego upodobania.

Liczy się rozmiar

Kiedy dowiesz się już, w jakiej tematyce się obracać, będzie Ci znacznie łatwiej dobrać wystrój oraz kolorystykę. Uważaj jednak, żeby nie popaść w przesadę – pokoik ma być nie tylko wesoły i przytulny, ale też w miarę ładny. Jeśli z każdej ściany i kąta będzie wyglądać jakaś bajkowa postać, wnętrze stanie się karykaturalne.

Zastanów się też, czy projektując pokój, wolisz postawić na jeden duży rysunek na ścianie, czy na kilka małych. Każda z tych opcji ma swoje zalety, a wybór zależy jedynie od upodobań dziecka. Pamiętaj, by konsekwentnie trzymać się przyjętych na wstępie założeń, co pozwoli Ci uniknąć chaosu i sprawi, że wnętrze będzie wyglądać bardziej elegancko.

Planując rozmieszczenie rysunków, możesz wykorzystać metodę zawodowych projektantów i przeznaczyć na nie całą ścianę – ale tylko jedną. Na pozostałych umieść spokojne, stonowane barwy, które będą stanowić doskonałe i niezobowiązujące tło. Jeśli chcesz, by całość wyglądała spójnie i harmonijnie, postaraj się powtórzyć któryś z kolorów występujących w rysunku.

Jakie rysunki warto wybrać?

W zależności od upodobań Twoich oraz dziecka możesz zdecydować się na jeden z poniższych typów:

  1. Ulubieni bohaterowie – kup gotowe naklejki albo wykonaj dekoracje osobiście. Nie potrzebujesz do tego celu specjalnych zdolności – wystarczy wydrukować obrazek, a następnie skopiować jego kontur na ścianie i wypełnić kolorem.
  2. Dzieło profesjonalisty. Jeśli możesz sobie pozwolić na usługi osoby, która wykona rysunek na zamówienie, efekt z pewnością będzie olśniewający. Jeżeli nie znasz takiego fachowca, popytaj wśród znajomych lub daj ogłoszenie na forum związanym z projektowaniem wnętrz.
  3. Oprawione w ramki dzieła Twojego dziecka. Nie zapomnij dopisać na nich daty – w przyszłości taki obrazek będzie wspaniałą pamiątką dla młodego twórcy.

Podsumowanie

Aranżowanie wnętrza pokoju dziecięcego może być pewnym wyzwaniem, ale też wspaniałą przygodą. Mamy nadzieję, że nasze inspiracje pomogą Ci w realizacji tego zadania. Wierzymy, że przestrzeń, jaką wykreujesz, będzie przypominać dzieło zawodowego projektanta, a przede wszystkim, że trafi ona w gust małego mieszkańca.