Co to jest styl shabby chic i jak go osiągnąć?

Jednym najmodniejszych obecnie trendów w dekorowaniu wnętrz jest urządzanie pomieszczeń w stylu shabby chic, który można by określić jako „postarzoną elegancję”. Do pewnego stopnia przypomina on królujący od kilku lat nurt vintage, jednak jest znacznie mniej zobowiązujący, a bardziej romantyczny. Polega on na docenieniu piękna przedmiotów „z duszą”: wyjątkowych, niekoniecznie drogich, ale połączonych w wysmakowany i przemyślany sposób z nowoczesnymi sprzętami. Jeśli chciałbyś urządzić mieszkanie w takim właśnie stylu, a nie wiesz, od czego zacząć, polecamy porady dekoratorów z Lublina, pracujących na co dzień w studio SubdaDesign. Dzięki ich wskazówkom łatwo wykreujesz wymarzone i jedyne w swoim rodzaju wnętrze.


styl shabby chic

Shabby chic w praktyce

Nurt określany jako shabby chic wywodzi się z Wielkiej Brytanii, której mieszkańcy od zawsze słynęli z zamiłowania do tradycji, jednak prawdziwą popularność zyskał dopiero w latach 90. ubiegłego stulecia, gdy dotarł do USA. Zanim trafił do Polski, minęło sporo czasu – jednak od kilku lat święci on w naszym kraju prawdziwe triumfy.

Najmocniejszą stroną tego trendu jest fakt, że pasuje on zarówno do łazienek, jak i do salonów czy kuchni. We wnętrzach urządzonych w tym stylu królują przedmioty, które zdają się mieć długą i tajemniczą historię. Słowo shabby oznacza w wolnym tłumaczeniu „sfatygowany” lub „przechodzony” – i takie właśnie, zdaniem dekoratorów z Lublina, mają być kluczowe elementy wyposażenia pomieszczenia. Nie oznacza to jednak prostego powrotu do przeszłości, ale umiejętne łączenie starego z nowym. Dzięki temu możesz umieścić  „babciny” stolik obok nowoczesnej komody i sprawić, że oba te przedmioty będą ze sobą idealnie współgrać.

Meble w stylu shabby chic

Na wstępie zaznaczyliśmy, że dzięki poradom od dekoratorów z Lublina, urządzenie wnętrza w stylu shabby nie musi być drogie. I rzeczywiście – pragnąc podążać za tym nurtem, nie musisz inwestować w antyki. Twoim największym sprzymierzeńcem będzie biała farba oraz papier ścierny. Używając ich, możesz łatwo zmienić wygląd mebli, które już posiadasz, a dekoracyjne przetarcia, jakie wykonasz własnoręcznie, nadadzą im klasy i niepowtarzalności. Cienka warstwa białej farby sprawi, że sprzęty będą wyglądały na znacznie starsze i bardziej szykowne, niż są w rzeczywistości. Jeśli są to meble drewniane, zadbaj, by spod pigmentu przebijały naturalne słoje lub sęki.

Paleta kolorów

Mając na uwadze fakt, że w pomieszczeniu znajdować się będzie białe umeblowanie, należy zastanowić się nad odpowiednim dla niego tłem. Dekoratorzy z lubińskiego studia radzą, by przełamać kolor innymi barwami, na tyle jednak delikatnymi, by nie przyćmiły one uroku starych mebli. Podstawowymi odcieniami, jakie polecają, są: pudrowy róż, bardzo jasny kremowy, a także złamane szarości, które stworzą doskonałe podłoże dla Twoich „prawie antyków”. Doskonale sprawdzą się również grafit oraz ciepłe brązy.

Ukoronowaniem całości będą drobne dekoracje, które wprowadzą do wnętrza nieco dynamiki. W tym przypadku postaw na delikatne, romantyczne motywy, jak np. pastelowe róże, listki lub inne elementy roślinne. Jeśli chcesz nadać pomieszczeniom więcej przytulności, umieść w nich poduszki bądź narzuty ozdobne w falbanki i koronki.