Tapeta do łazienki?

Choć przyjęło się, że na ścianach w tym pomieszczeniu raczej montuje się kafelki, a nie tapetę, to jednak można sięgnąć także po inne rozwiązania wykończeniowe. To od Ciebie zależy, jaki projekt łazienki sobie wymarzysz. Dostępność materiałów, które nadają się do tego wnętrza i są odporne na panującą w nim wilgoć, pozwala skorzystać z różnych opcji. Jedną z nich jest właśnie tapeta. Jednak czy każda? Dowiedz się, jaka powinna być!tapeta

Tapeta winylowa

Poszukiwania idealnej tapety, która sprosta warunkom panującym w łazience, możesz zacząć np. od winylowej. To materiał, który świetnie radzi sobie z wilgocią. Papierową warstwę pokrywa folia PCV, czyli winyl, dzięki czemu produkt jest odporny nie tylko na wodę, ale i na czyszczenie przy użyciu środków chemicznych.

Tapeta lateksowa

Jest to tapeta wykończona lateksem, czyli materiałem wodoszczelnym. Odporna na zachlapania i zabrudzenia, nie przepuszcza kleju i jest rewelacyjną ozdobą ścienną w łazience. Aby utrzymać ją w czystości, wystarczy tylko przemywać wilgotną ściereczką.

Tapeta z włókna szklanego

To kolejny odporny na wilgoć, ścieranie i uszkodzenia mechaniczne materiał, który można wykorzystać w łazience. Dodatkowo tapeta z włókna szklanego umożliwia zmianę dekoracji w tym pomieszczeniu za pomocą farb hydrofobowych. Szybko, w dowolnym czasie może więc zmienić aranżację tego wnętrza. Jeśli znajdzie się w projekcie łazienki, warto, abyś wziął pod uwagę, że jest to dość spory wydatek.

Wodoodporna fototapeta

To kolejna propozycja, jaką można wykorzystać przy urządzaniu łazienki. Fototapeta jest niezwykle efektownym materiałem dekoracyjnym. Pokryta winylem lub lateksem może również ciekawie zmienić aranżację tego pomieszczenia. Szczególnie praktycznym, a zarazem estetycznym rozwiązaniem będzie również fototapeta nadrukowana bezpośrednio na szkło hartowane.

Jak dopasować tapetę do łazienki?

Współczesne propozycje aranżacyjne tapet pozwalają w niezwykle oryginalny sposób urządzić to miejsce. W zależności od stylu, w jakim ma prezentować się łazienka, można wykorzystać zarówno imitacje naturalnych materiałów (drewna, kamienia, cegły czy betonu), jak i przestrzenne propozycje, osiągając efekt pomieszczenia w trójwymiarze.

Jeśli masz małą łazienkę, dobrze będzie prezentować się w niej tapeta ze średniej wielkości wzorem. Zbyt duże motywy będą z kolei przytłaczały, a małe wprowadzały chaos. Dla optycznego podwyższenia lub poszerzenia wnętrza wybierz pionowe bądź poziome pasy.

W dużym pomieszczeniu możesz pozwolić sobie praktycznie na wszystkie warianty motywów – od wzorów roślinnych przez geometryczne, aż po kratki czy napisy. Nie chcesz wypełniać tapetą całej łazienki? Połącz ją z glazurą! Uzyskasz również świetny efekt estetyczny.

Jeżeli chodzi o kolorystykę, to najlepiej będą pasować jasne i pastelowe odcienie. Aby jednak nie było zbyt „nudno”, możesz jedną ze ścian wykorzystać na to, aby zaakcentować jakiś wzór lub mocną barwę.

Podsumowanie

Zmywalne tapety to szybki sposób na metamorfozę wnętrza oraz zamaskowanie różnego rodzaju mankamentów. Nadają się do tego, aby układać je nie tylko na betonowej ścianie, ale i na płytkach, które trzeba tylko odpowiednio przygotować. Jeśli chcesz zaoszczędzić czas, pieniądze, uniknąć skuwania, bałaganu i kurzu, to druga opcja jest z pewnością doskonałym rozwiązaniem!