Jak urządzić kuchnię w stylu rustykalnym?

Aranżacja kuchni w stylu rustykalnym kojarzy się z dzieciństwem, prostotą i sielskimi wakacjami, spędzanymi w małym domku u babci. Nie oznacza to jednak, że taka estetyka nie pasuje do mieszkania w bloku. Wręcz przeciwnie: stworzenie ciepłego, przytulnego pomieszczenia pozwoli Ci być bliżej natury nawet wtedy, gdy mieszkasz w centrum miasta. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak zaprojektować kuchnię w takiej stylistyce, zapraszamy do lektury!


2020-04-14_10,56-466-projektowanie-kuchni-lublin 1

Kuchnia rustykalna w mieście? Czemu nie!

Mimo iż styl ten nawiązuje wprost do atmosfery sielskich dworków, jest on na tyle przyjazny i uniwersalny, że nadaje się nawet do nowoczesnych apartamentów. Jeśli więc mieszkasz w dużej aglomeracji, jak np. Warszawa, Kraków czy Lublin, nadal możesz cieszyć się tym samym, przytulnym klimatem. Aby  zaprojektować rustykalną kuchnię, wystarczy trzymać się kilku prostych zasad, które przedstawiamy poniżej:

  • przede wszystkim, postaw na naturalne materiały. Idealne będzie w tym przypadku drewno, len, ceramika, wiklina oraz żelazo. Jeśli kuchnia znajduje się w bloku, dobrze jest dodać do jej wystroju kilka nowoczesnych elementów, ale nawiązujących stylistyką do natury,
  • po drugie, projektując kuchnię rustykalną, powinieneś trzymać się jednolitej, prostej palety barw. Najlepiej sprawdzają się biel i kość słoniowa, które można przełamać jasnymi szarościami oraz delikatnym, rozświetlonym błękitem,
  • po trzecie, zachowaj zdrowy umiar – pamiętaj, że masz zamiar stworzyć przyjazne, sielskie wnętrze, a nie Twój prywatny oddział Cepelii. Nadmiar elementów dekoracyjnych wprowadzi do pomieszczenia zbędny chaos, dlatego zastanów się dobrze, zanim zdecydujesz się na dodanie kolejnej uroczej ozdoby.

Blisko natury

Ważną kwestią podczas projektowania kuchni w stylu rustykalnym jest zdobnictwo. Odpowiednio dobrane detale i ornamenty sprawiają, że pozornie przypadkowe elementy układają się w spójną całość.

W przypadku stylu rustykalnego motywem przewodnim są wzory nawiązujące do wiejskiej łąki, a więc kwiaty oraz zioła. Powinny one pojawić się na obrusie, ściereczkach oraz wszelkich tekstyliach, jakie znajdą się w Twojej kuchni.

Pochylając się nad projektem tego pomieszczenia, musisz też wziąć pod uwagę kwestie przechowywania produktów spożywczych. Świeże owoce oraz warzywa wprowadzają do kuchni klimat sielskości, więc warto wygospodarować specjalne miejsce, w którym będzie można je eksponować. Doskonałym pomysłem będzie też zakupienie prostych, wiklinowych koszy i umieszczenie ich na otwartych półkach.

Podsumowanie

Piękna kuchnia w stylu rustykalnym może stanowić prawdziwe serce domu – nawet wtedy, gdy jest nim mieszkanie w nowoczesnym apartamentowcu. Jak widzisz, zaprojektowanie takiego pomieszczenia wymaga jedynie konsekwentnego trzymania się kilku prostych zasad. Mamy nadzieję, że nasze porady pomogą Ci zmierzyć się z tym wyzwaniem. Jeżeli jednak masz wątpliwości, czy sprostasz temu zadaniu i wolisz oddać sprawę w ręce profesjonalistów, zachęcamy do kontaktu. Nasi projektanci z Lublina dołożą wszelkich starań, aby spełnić Twoje marzenia i stworzyć dla Ciebie wyjątkową kuchnię, w której będziesz nie tylko z przyjemnością gotować, ale i odpoczywać.