Jak urządzić miejsce do pracy?

Efektywna praca z domu wymaga przede wszystkim sprytnego projektowania przestrzeni. Jeśli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób zagospodarować wnętrze, by stworzyć w nim miejsce sprzyjające skupieniu – zapraszamy do lektury. Wierzymy, że dzięki naszym inspiracjom łatwo zorganizujesz sobie domowe biuro i oddzielisz obowiązki zawodowe od życia rodzinnego.


Miejsce pracy

Gdzie szukać przestrzeni?

Pragnąc pracować zdalnie, najlepiej byłoby wygospodarować na ten cel osobne pomieszczenie. W praktyce jednak nie każdy ma taką możliwość. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na przeznaczenie całego pokoju na gabinet, to mamy dla Ciebie doskonałą wiadomość – wcale nie musisz tego robić! W większości przypadków do efektywnej pracy wystarczą Ci:

  • biurko, stolik lub parapet,
  • lampa,
  • gniazdko, by móc podłączyć komputer,
  • wygodne krzesło.

Wszystkie te sprzęty nie zajmą więcej, niż 2 metry kwadratowe powierzchni, więc możesz ustawić je w dowolnym wnętrzu, np. w sypialni, jadalni, salonie, a niekiedy nawet w przedpokoju. Pamiętaj jednak, by nie było to miejsce przypadkowe – projektowanie przestrzeni do pracy wymaga wzięcia pod uwagę kwestii hałasu oraz codziennej aktywności Twoich bliskich.

Najlepiej będzie wybrać takie pomieszczenie, w którym możesz po prostu zamknąć drzwi, odcinając się w ten sposób od innych domowników, czworonożnych pupili czy telewizora.

Jeżeli nie masz takiej możliwości i musisz pracować we wnętrzu, z którego korzystają też inni, ustaw swoje biurko tak, byś siedział twarzą do ściany i zainwestuj w porządne słuchawki. Zakładając je, nie tylko odseparujesz się od domowego rozgardiaszu, ale też dasz domownikom jasny sygnał – jestem zajęty i nie słyszę Was, proszę nie przeszkadzać.

Zabaw się w projektanta wnętrz

Praca z domu, podobnie jak ta wykonywana w biurze, wymaga odpowiedniego skupienia. Sprzyjają mu właściwie dobrane kolory, które pomogą Ci wprowadzić się w odpowiedni nastrój oraz skoncentrować się na zadaniach. Najlepiej sprawdzają się takie barwy, jak:

  • biel,
  • jasne odcienie szarości,
  • beż.

Pamiętaj też, że im mniej rozpraszaczy znajdzie się w zasięgu Twojego wzroku, tym łatwiej będzie Ci skupić się na zadaniach. Postaraj się, by we wnętrzu, w którym pracujesz, panował porządek, prostota i skandynawski minimalizm.

Zadbaj również o właściwe oświetlenie – nawet jeśli Twoje domowe biuro znajdzie się w przedpokoju lub w kącie pod schodami, musisz zapewnić sobie odpowiednią ilość światła. Istotne znaczenie ma też jego barwa oraz natężenie. Najlepiej sprawdzają się zwykłe żarówki lub diody LED o ciepłym odcieniu. Pamiętaj, by unikać mocnego strumienia światła – znacznie przyjemniej będzie Ci pracować przy lekko rozproszonym oświetleniu, zbliżonym do naturalnego.

Home office? Żaden problem!

Stworzenie domowego biura wcale nie jest trudne. Wystarczy jedynie tak zagospodarować wnętrze, by wyraźnie wydzielić w nim kąt przeznaczony wyłącznie do pracy. Dzięki temu będziesz mógł szybciej i sprawniej uporać się z obowiązkami, a także unikniesz sytuacji, w której życie zawodowe i dom wzajemnie się przenikają, stwarzając niepotrzebne napięcia. Mamy nadzieję, że nasze sugestie dotyczące projektowania pomogą Ci osiągnąć ten cel.