Jak urządzić piwnicę w bloku?

Mieszkanie w bloku nie oznacza, że Twoja piwnica ma być tylko „komórką lokatorską”. Przeciwnie — jeśli urządzisz ją w sprytny i przemyślany sposób, może stać się bardzo użytecznym pomieszczeniem, które będzie pełniło szereg różnych funkcji. Jeśli zastanawiasz się, w jak tego dokonać i jak najlepiej zaaranżować przestrzeń, nie będąc zawodowym dekoratorem wnętrz — zapraszamy do lektury!


piwnica-w-bloku

Ergonomia przede wszystkim

Każde, nawet najbardziej nieustawne wnętrze da się zagospodarować. Podstawą sukcesu jest w tym przypadku wydzielenie w nim stref, które będą pełnić ściśle określone funkcje. Twoja piwnica może przecież być:

  • warsztatem majsterkowicza,
  • spiżarnią,
  • schowkiem na narzędzia i akcesoria samochodowe,
  • miejscem, gdzie trzymasz sprzęt sportowy, odzież sezonową i dekoracje świąteczne.

Każda z tych ról wymaga nieco innej aranżacji wnętrza. Oczywiście, niekiedy parametry pomieszczenia mogą sprawić, że będziesz musiał z czegoś zrezygnować. Dlatego przed przystąpieniem do urządzania piwnicy powinieneś zadać sobie pytanie, które z funkcji są dla Ciebie najważniejsze — i od nich właśnie zacząć. Później, jeśli okaże się, że zostało Ci nieco miejsca, zawsze będziesz mógł dodać jakiś element.

Warunki i mikroklimat

Wyposażenie Twojej piwnicy będzie zależało od decyzji, jakie podjąłeś odnośnie do głównych funkcji, które ma ona spełniać. Zanim jednak wybierzesz się na zakupy, przyjrzyj się dokładnie jej wnętrzu. Prawdopodobnie istnieją tam obszary, w których temperatura jest zwykle nieco niższa oraz takie strefy, gdzie bywa cieplej. Twoją uwagę powinny zwrócić następujące elementy:

  • rury C.O. — mimo izolacji, w sezonie grzewczym mogą one działać jak kaloryfer;
  • okno lub lufcik — latem będzie tamtędy wpadało ciepłe powietrze, zimą — chłodne;
  • kwestia usytuowania w bloku — przy zewnętrznej ścianie zwykle jest najchłodniej.

Jeśli pragniesz, by Twoja piwnica lub jej część odgrywała rolę spiżarni, dobrym pomysłem będzie ustawienie odpowiednich regałów do przechowywania weków w miejscu, gdzie zwykle jest najchłodniej. Inne przedmioty, np. sprzęt sportowy, narzędzia czy dekoracje, znacznie lepiej zniosą sezonowe wahania temperatury.

Elementy wyposażenia

Największym wrogiem przedmiotów, jakie masz zamiar przechowywać w piwnicy, jest wilgoć. Postaraj się zatem, by jej wnętrze było jak najbardziej przewiewne. Pomogą Ci w tym ażurowe regały oraz otwarte półki. Planując ich rozmieszczenie, nie zapomnij o wykorzystaniu całej powierzchni ścian — rzeczy, których używasz wyjątkowo rzadko (np. choinka), nie muszą przecież być zawsze w zasięgu Twojej ręki. Nie wahaj się więc zamontować niektórych półek na tyle wysoko, by korzystanie z nich wymagało drabinki. Wspięcie się na nią raz do roku nie będzie przecież wielkim wysiłkiem. Doceń też potencjał, jaki tkwi w prostych, solidnych hakach lub relingach. Dzięki nim będziesz mógł powiesić niektóre przedmioty tuż pod sufitem, oszczędzając miejsce przy ścianie.

Urządzając wnętrze piwnicy, zadbaj też o odpowiednie oświetlenie. Ma to szczególnie duże znaczenie, gdy zamierzasz przeznaczyć jej część na niewielki warsztat. Jeśli zamierzasz majsterkować, pamiętaj też o wydzieleniu sobie choćby małego blatu, przy którym będziesz mógł wygodnie pracować.

Podsumowanie

Jak widzisz, urządzenie piwnicy w bloku w funkcjonalny sposób wcale nie jest takie trudne. Jeśli odpowiednio rozplanujesz jej wnętrze, to nawet przy niewielkich gabarytach stanie się ona przyjaznym i użytecznym pomieszczeniem, które będzie Ci dobrze służyć przez wiele lat. Pamiętaj też, że zawsze możesz skorzystać z pomocy dekoratora wnętrz.