Jak urządzić salon w stylu prowansalskim?

Pokój dzienny to prawdziwe centrum domu. Ty i Twoi bliscy spędzacie w nim wolny czas, przyjmujecie gości, celebrujcie ważne dla Was chwile. To pomieszczenie jest też poniekąd wizytówką mieszkania. Nic zatem dziwnego, że pragniesz, by prezentowało się stylowo i szykownie, a zarazem odzwierciedlało Twoje upodobania.


styl prowansalskim

Jeśli właśnie urządzasz salon i poszukujesz inspiracji, koniecznie weź pod uwagę styl prowansalski. Jest on jednym z najbardziej uniwersalnych, a zarazem niezobowiązujących trendów w dziedzinie dekoracji wnętrz.

Najważniejsze wytyczne

Prowansja to historyczna kraina, położona w południowo-wschodniej Francji. Aranżacje nawiązujące do tego regionu wprowadzają do pomieszczenia prostotę i elegancję oraz przytulny klimat. Wyposażenie i dekoracja wnętrz w stylu prowansalskim opierają się na kilku prostych zasadach. Ważne, by stosować je konsekwentnie, trzymając się jednej linii kolorystycznej i nie przesadzając z ilością wzorów oraz dodatków. Dzięki temu unikniesz wrażenia chaosu, a zarazem stworzysz klasyczne, stylowe pomieszczenie. Do najważniejszych trendów, jakich powinieneś się trzymać, należą:

  •  barwy; styl prowansalski to głównie pastelowe odcienie błękitu i lawendy, przełamane bielą lub żółcią i zielenią;
  • zamierzona niedbałość; ściany powinny być lekko chropowate. Doskonale sprawdzą się tu tynki dekoracyjne lub tapety. Podłogi mogą być wykonane z pobielonego, lekko przetartego drewna;
  •  naturalne materiały; pożądane jest wszystko, co odnosi się do przyrody, czyli drewno, kamień, ceramika, ale też tkaniny – len, kreton czy pikowana bawełna.

Meble w stylu prowansalskim

Specjaliści od wyposażenia i dekoracji wnętrz radzą, by postawić przede wszystkim na lite drewno oraz żelazo. Niezmiernie istotne jest też, aby były to sprzęty wyglądające na stare. Nie musisz kupować antyków – wystarczy lekko postarzyć krzesła czy komody, wykonując na nich delikatne przetarcia, sugerujące wieloletnie używanie. Obowiązkowym elementem wyposażenia prowansalskiego salonu są białe lub pastelowe regały, kredensy i niewielkie stoliki. Nie muszą one idealnie do siebie pasować – ważne, by były one utrzymane w podobnej tonacji kolorystycznej. Typowe dla tego stylu meble powinny mieć siedziska obite tkaninami. Mogą to być materiały jednobarwne bądź wzorzyste, ozdobione motywami florystycznymi, kiściami winogron czy kłosami zbóż.

Wysmakowane dodatki

Wśród akcesoriów do dekoracji wnętrz w stylu prowansalskim nie powinno zabraknąć miękkich, pikowanych narzut. Najbardziej typowe dla południowo-wschodniej Francji są motywy kwiatowe, ale równie dobrze sprawdzą się wzory geometryczne czy wiejskie pejzaże. Na komodach i stolikach ustaw eleganckie świeczniki bądź zegary. Idealnie pasować będą również ceramiczne wazony, w których – o ile pora roku na to pozwoli – będziesz mógł umieścić żywe kwiaty. Doskonałymi dodatkami są także poduszki oraz kosze z wikliny lub trawy morskiej. Dobierając poszczególne elementy wyposażenia, pamiętaj jednak o umiarze; w przeciwnym razie wnętrze stanie się zbyt pstrokate i przytłaczające.