Czy warto mieć w domu antresolę?

Zamontowanie w domu antresoli ma szereg zalet — nie tylko powiększa przestrzeń użytkową, ale też urozmaica wystrój wnętrza i znacznie poprawia jego funkcjonalność. Jeśli Ty również zastanawiasz się nad takim rozwiązaniem, ale nie jesteś pewien, czy sprawdzi się ono w Twoim domu — zapraszamy do lektury.


antresola

Kiedy warto zdecydować się na antresolę?

Teoretycznie zawsze — w końcu dodatkowa przestrzeń to więcej możliwości. Warto jednak przeanalizować kwestię funkcjonalności wydzielonych w ten sposób pomieszczeń. Projektanci radzą, by montować antresole we wnętrzach, których wysokość wynosi co najmniej 4 metry. W niektórych przypadkach można oczywiście pozwolić sobie na niewielkie odstępstwa od tej reguły, jednak taka decyzja powinna zostać gruntownie przemyślana. Wiele zależy też od funkcji, jaką ma odgrywać ta dodatkowa przestrzeń:

  • jeśli pragniesz przeznaczyć ją na bibliotekę, pokój zabaw dla dzieci lub gabinet do pracy, będziesz potrzebował pełnej wysokości — czyli około 2 metrów;
  • jeżeli planujesz zrobić tam sypialnię, wysokość może być nieco mniejsza. Pamiętaj jednak, że musi ona wynosić co najmniej 120 cm;
  • w przypadku, gdy antresola będzie jeszcze niższa, pozostaje Ci właściwie tylko jedno rozwiązanie — możesz zorganizować na niej dodatkową przestrzeń do przechowywania.

Wady i zalety

Każdy pomysł na aranżację wnętrza ma swoje mocne i słabe strony. W przypadku antresoli największą wadą będzie koszt jej zbudowania. Nawet jeśli zdecydujesz się na najprostszy, „sypialniany” model, czyli podłoga plus łóżko, musisz liczyć się z wydatkiem rzędu kilku tysięcy złotych. Z drugiej jednak strony, dobry projektant pomoże Ci wykorzystać jej przestrzeń w taki sposób, że będzie to niezwykle trafiona inwestycja, która w znaczący sposób poprawi estetykę oraz funkcjonalność Twojego domu.

Pamiętaj też, że istnieją pomieszczenia, w których zbudowanie antresoli jest wręcz koniecznością. Poziomy podział wysokiego, wąskiego pokoju poprawi jego proporcje i pomoże uniknąć wrażenia „studni”. Obniżenie sufitu o 2 metry pozwoli też ogrzać wnętrze, a co za tym idzie — zmniejszy wydatki, jakie w związku z tym ponosisz.

Osobną kwestią jest natomiast dostęp do antresoli. W niektórych przypadkach zupełnie wystarczającym rozwiązaniem będzie drabina. Jeśli jednak chcesz dostarczyć sobie maksimum komfortu, będziesz musiał wygospodarować w pokoju miejsce na schody. Ma to szczególnie duże znaczenie, gdy z pomieszczeń na górze będą korzystać dzieci lub osoby o ograniczonej sprawności ruchowej. Pragnąc zapewnić użytkownikom bezpieczeństwo, powinieneś też zadbać o zamontowanie odpowiednich barierek oraz balustrad. Warto pomyśleć o nich jeszcze na etapie projektowania antresoli, dzięki czemu zyskasz pewność, że nie zabraknie Ci na nie miejsca, a ich estetyka oraz funkcjonalność będą dla Ciebie zadowalające.

Podsumowanie

Jak widzisz, zamontowanie antresoli to kwestia, którą powinieneś przemyśleć bardzo dokładnie, szczególnie jeśli nie jesteś zawodowym projektantem. Stawiając na takie rozwiązanie, możesz zyskać bardzo wiele, ale musisz też liczyć się z pewnego rodzaju kosztami. Mamy nadzieję, że dzięki naszym poradom będzie Ci znacznie łatwiej podjąć właściwą i satysfakcjonującą decyzję. Powodzenia!