Jak zaaranżować pokój dziecięcy?

Pokój dziecięcy to wyjątkowa przestrzeń. Szczególnie w przypadku kilkulatka powinna ona stwarzać idealne warunki do nauki, zabawy oraz wypoczynku. Jakie zatem aranżacje są najlepsze? Jakie rozwiązania polecają architekci wnętrz?Jak-zaaranzowac-pokoj-dzieciecy-architekt-wnetrz-subdadesign-1

Projekty dobrze przemyślane

Kiedy myślisz o dziecięcym pokoju, z pewnością przychodzą Ci do głowy wyraziste kolory i motywy, które można wykorzystać. Oczywiście ta przestrzeń powinna być przyjemna dla oczu, ale jak mówią doświadczeni projektanci, warto znać umiar. Dlatego też aranżacja pokoju dziecka powinna opierać się na:

  • dwóch, maksymalnie trzech kolorach, ale nie kontrastowych (polecana jest barwa żółta, pomarańczowa oraz pastele),
  • jednym motywie graficznym (np. kosmos, dinozaury, roboty, bajkowe księżniczki).

Dzięki takiemu podejściu projekt będzie harmonijny, da poczucie ładu i spokoju, co jest istotne w rozwoju dziecka.

Jeśli na tym etapie masz jakieś wątpliwości, skonsultuj to z projektantami wnętrz z Subdadesign z Lublina. Zdolny architekt wskaże na rozwiązania, z jakich Twoje dziecko będzie usatysfakcjonowane.

Wydzielanie stref

Jak już wspomniano, pokój dziecięcy musi spełniać kilka funkcji. Dobre projekty aranżacyjne pozwolą wyznaczyć strefy przeznaczone do:

  • nauki,
  • zabawy,
  • wypoczynku,
  • przechowywania.

W pierwszej przestrzeni głównym meblem będzie biurko. Z kolei strefa do zabawy może być umiejscowiona na środku pomieszczenia i wyznaczać ją kolorowy dywan. Obszar wypoczynku określa łóżko, a przechowywania szafy i regały. Aby odgraniczyć te strefy, projektanci radzą bawić się różnymi odcieniami tego samego koloru, jak i zmniejszać lub zwiększać liczbę elementów dekoracyjnych.

Ciekawe propozycje architektów wnętrz

Wśród pomysłów projektantów, jakie warto wziąć pod uwagę, tworząc aranżacje pokojów dziecięcych, można wspomnieć o:

  • zakupie lub przygotowaniu mebli, jakie przenoszą do świata przygody tj. łóżko-statek piracki czy też biurko-warsztat samochodowy,
  • wykorzystaniu ozdobnego oświetlenia np. kinkiety w kształcie kwiatów, słońca, chmur,
  • podwieszanym fotelu, a nawet i kolorowym hamaku,
  • wielobarwnym namiocie tipi, jaki stanie na środku pokoju.

Co jeszcze może doradzić architekt wnętrz?

Urządzając pokój dziecięcy, warto rozmawiać z jego przyszłym lokatorem. Aby projekt był w pełni udany, zapytaj swojego dziecka, co mu się podoba, w jakiej przestrzeni czuje się dobrze, o czym marzy. Przedstaw mu kilka pomysłów, pokazując np. zdjęcia gotowych aranżacji. Nie musisz się na wszystko zgadzać. Ważne, żeby wysłuchać swojej pociechy i wspólnie wykreować dla niej własną przestrzeń.