Jak zaplanować wnętrze szafy?

Umiejętne zagospodarowanie przestrzeni w meblach może sprawić, że mimo ograniczonych gabarytów, staną się one pojemne i funkcjonalne. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak prawidłowo projektować wnętrze szafy w sprytny i przemyślany sposób – zapraszamy do lektury. Dzięki naszym poradom zapanujesz nad chaosem w garderobie i zaoszczędzisz sobie stresu z nim związanego.


jak-zapalanowac-wnętrze-szafy

Od czego zacząć?

Zanim przystąpisz do projektowania wnętrza szafy, powinieneś odpowiedzieć na trzy proste pytania, które znajdziesz poniżej. Dzięki temu będzie Ci łatwiej dobrać liczbę i rozmieszczenie półek, drążków oraz innych elementów, które mogą, ale wcale nie muszą okazać się przydatne.

Nie zawsze bowiem różnorodność jest wskazana – o wiele lepszym pomysłem jest dostosowanie wnętrza mebla do Twojego stylu oraz do charakteru Twoich ubrań. Pamiętaj też, że dobra organizacja sprawi, iż każda rzecz znajdzie swoje miejsce, a Ty zyskasz poczucie, że panujesz nad swoją własnością i nie marnujesz czasu na zbędne poszukiwania.

Pytanie 1: jaki jest Twój styl ubierania?

Ubrania to pojęcie dosyć szerokie – są przecież wśród nich rzeczy, które wymagają przechowywania na wieszakach, ale i takie, które możesz poskładać w kostkę.

Jeżeli większość Twojej garderoby stanowią eleganckie ubrania wizytowe wymagające prasowania, zostaw w szafie dużo miejsca na wieszaki. Pamiętaj, że jeśli tylko wysokość na to pozwoli, możesz umieścić w jej wnętrzu dwa drążki i wieszać odzież na różnych wysokościach.

Jeśli natomiast preferujesz styl sportowy, lepiej będzie zastosować na otwarte półki, a na części z nich postawić dodatkowo pudełka na mniejsze drobiazgi, jak bielizna.

Pytanie 2: których rzeczy używasz regularnie?

Z całą pewnością znajdziesz we wnętrzu Twojej szafy ubrania, w których chodzisz non stop oraz takie, których używasz jedynie sporadycznie.

Postaraj się tak projektować przestrzeń, by ulubione i najczęściej noszone rzeczy były w zasięgu ręki, najlepiej na wysokości wzroku. Pozostałe mogą znaleźć się w trudniej dostępnych miejscach – dzięki temu będziesz mógł uniknąć codziennego wspinania się na krzesła, celem dosięgnięcia do jakiejś części garderoby.

Pytanie 3: jak możesz wykorzystać wolne miejsce?

Kiedy już zagospodarujesz większość szafy, możesz dojść do wniosku, że niektóre miejsca pozostały puste – często zdarza się, że w narożniku, przestrzeni ponad szufladą czy w kącie zostają luki, w których nie sposób pomieścić ubrań.

Nie oznacza to jednak, że Twój projekt jest zły – po prostu musisz spojrzeć na niego z perspektywy i wykorzystać wolną przestrzeń na przedmioty inne, niż Twoja garderoba. W szafie możesz przecież przechowywać rozmaite rzeczy, które są Ci potrzebne, ale nie powinny stać na widoku, na przykład:

  • miotłę,
  • deskę do prasowania,
  • suszarkę na pranie.

Podsumowanie

Jak widzisz, projektowanie wnętrz szaf wcale nie jest takie trudne. Mamy nadzieję, że nasze porady staną się dla Ciebie inspiracją i pomogą Ci zagospodarować dostępną przestrzeń w funkcjonalny oraz przemyślany sposób. Wierzymy, że dzięki temu sprawisz, iż nawet niewielka garderoba z łatwością pomieści wszystkie Twoje ubrania i nieporęczne sprzęty.