Zasłony czy rolety, jaką dekorację okna wybrać?

Zastanawiasz się, jakie przesłony okienne wybrać do swojego domu? Choć to pozornie błahe elementy, w istocie mają spory wpływ na ostateczny wystrój wnętrz i często sprawdzają się jako dekoracje. Zarówno zasłony z firankami, jak i rolety czy żaluzje mają swoje zalety, ale również wady. Poznaj je, aby wiedzieć, które z tych rozwiązań lepiej sprawdzi się w Twoim przypadku!dekoracje okna

Przesłony okienne – kluczowy element dekoracyjny w Twoim wnętrzu

Za bardziej klasyczne uznaje się zasłony – występują one najczęściej w komplecie z firankami i tworzą razem niezwykle ozdobną kompozycję. To dekoracja domowej przestrzeni doceniana przez miłośników tradycyjnych rozwiązań. Ich niewątpliwym walorem jest bogaty wybór materiałów, wzorów i kolorów. Dzięki temu możesz wykreować perfekcyjny wystrój wnętrz, zgodny z indywidualnymi preferencjami. Nie da się ukryć, że tkaniny wiszące w oknach prezentują się bardzo stylowo. Skutecznie ocieplają aranżację, wprowadzają klimat przytulności i domowego ciepła. Nie są jednak pozbawione wad.

Tą, która nasuwa się jako pierwsza, jest konieczność ich częstego prania, aby pozostawały świeże, pachnące i czyste. Niestety, zasłony i firanki przyciągają kurz, który gromadzi się na nich zwłaszcza w okresie grzewczym. Lepiej z nich zrezygnować, jeśli:

  • w domu mieszkają alergicy – roztocza podrażniają drogi oddechowe i wywołują reakcje uczuleniowe,
    chcesz uniknąć regularnego zdejmowania zasłon i firanek do prania – należy robić to, co kilka tygodni, co może być uciążliwe dla osób starszych oraz zapracowanych,
  • masz zwierzęta – a w szczególności koty, które uwielbiają ćwiczyć swoje ostre pazurki na delikatnych materiałach,
  • masz małe dzieci – niemowlaki mogą nieumyślnie pociągnąć materiał i zerwać go z karnisza lub potargać.

Rolety – alternatywa dla zasłon

Planując wykończenie wnętrz, weź pod uwagę zawieszenie w oknach rolet. Są one praktyczniejsze w kilku sytuacjach. Sprawdzą się, jeśli lubisz półmrok i szukasz sposobu na skuteczne osłonięcie pomieszczeń przed dostępem światła słonecznego. Zapewnią poczucie intymności, ochronią przed wścibskimi spojrzeniami z zewnątrz oraz… posłużą jako nowoczesne dekoracje. Kupisz je w rozmaitych wariantach kolorystycznych. Możesz postawić na rolety dzień-noc, rzymskie, a także mini, do okien o nietypowych wymiarach. Dzięki nim wykorzystasz parapet w roli blatu – ustawisz na nim kwiaty w doniczkach, pamiątkowe bibeloty czy fotografie, co byłoby niemożliwe w przypadku zasłon. Słabszą stroną tego rozwiązania jest nieco kłopotliwe utrzymanie w czystości – co prawda nie musisz zdejmować rolet do prania, jednak należy usuwać z nich kurz. Trzeba robić to, używając odkurzacza oraz wilgotnej ściereczki.

Szukasz inspiracji do zaaranżowania swojego mieszkania? Skorzystaj ze wskazówek profesjonalistów!

Jeśli nie wiesz, jak zaaranżować wystrój swojego domu, zajrzyj na stronę internetową Subdadesign.pl. Swoje usługi prezentuje tam profesjonalny dekorator wnętrz z Olsztyna. Specjalizuje się on w tworzeniu projektów do pomieszczeń mieszkalnych, a także usługowych. Sprawdź dotychczasowe realizacje i daj się zainspirować!